Jak Amerika poslala Ukrajině vrtulníky Mi-17 ruské výroby

Univerzální transportní vrtulníky jsou velmi užitečným dopravním prostředkem moderních armád. Dokáží přepravovat osoby, náklad, ale dají se účinně vyzbrojit.

i Zdroj fotografie: Biser Todorov / Creactive Commons / CC BY-SA
                   

K velké nelibosti Ruska pomáhají Spojené státy Ukrajině v boji s ruskou armádou i zařízením, které nakoupily v této zemi a byly určené pro jiné účely. Jde konkrétně o moderní vojenské vrtulníky Mil Mi-17. Ukrajinci by jich měli dostat minimálně 11 a další přijdou od jiných spojenců, například ze Slovenska. Ruské úřady si kvůli tomu stěžovaly, ale marně. Podle zveřejněných fotografií je již minimálně část strojů v místě určení.

Tálibánu USA vrtulníky nedaly

USA v minulosti koupily vrtulníku od ruského výrobce v Kazani. Chtěly je poskytnout jako pomoc afghánské vládě, protože její piloti byli na ruské stroje zvyklí a Mi-17 je navíc určen do drsného prostředí, jaké v Afghánistánu panuje. Poté, co se ale moci v zemi po stažení Američanů a jejich spojenců chopilo extremistické hnuté Tálibán, Američané dodávku zrušili. Nakonec se rozhodli je poslat Ukrajině, jejíž piloti tyto stroje používají. Jedná se o verzi Mi-17V5 s vylepšenými motory.

Pro napadenou zemi je to vítaná pomoc, protože Mi-17 jsou považovány za jedny z nejlepších transportních vrtulníků na světě. Ukrajina tyto stroje nebo starší Mi-8, ze kterých Mi-17 vychází, nasadila například při riskantních zásobovacích misích do obléhaného Mariupolu. Několik se jich podařilo uskutečnit a obráncům zásoby a posily umožnily díle vzdorovat. Stroje létaly jen těsně nad zemí, ale nakonec tři Ukrajina ztratila a musela mise přerušit. Obránci se později vzdali.

Mi-17 je postaven na draku úspěšného sovětského stroje Mi-8, ale je vybaven výkonnějšími motory, prachovými filtry, podle kterých se dá nejlépe rozeznat, a dalším vybavením. Sovětský svaz je vyvinul hlavně na export na konci 70. let, protože zákazníci si přáli Mi-8, ale s lepšími motory, s větším dostupem a do drsnějšího prostředí. V Rusku a dalších postsovětských státech tento vrtulník bývá označován jako Mi-8MT.

Vrtulník s velmi dobrým výkonem

Existuje mnoho verzí tohoto stroje a používají je desítky zemí včetně České republiky, kde létají pod označením Mi-171. Vrtulník je poháněn dvěma turbomotory, které mu dodávají maximální rychlost až 280 kilometrů v hodině. Dokáže operovat ve výšce šest kilometrů, což je na vrtulník velmi dobrý výkon. Dolet stroje je 800 kilometrů

iZdroj fotografie: U.S. Air Force / Public Domain

Jeho posádku tvoří dva piloti a inženýr. Uvnitř bývá prostor pro 24 pasažérů. Nebo stroj může nést čtyři tuny nákladu v kabině a pět tun v podvěsu. V zadní části má nákladová vrata. Existují třeba i sanitní verze s 12 nosítky a řada dalších. Například pro přepravu VIP osob, záchranářské, velitelské nebo s vybavením pro elektronický boj.

Operují i vyzbrojené Mi-17, které mají šest závěsných bodů, na nichž unesou až 1 500 kilogramů různé výzbroje. Tou může být rychlopalný kanon ráže 23 milimetrů, neřízené střely nebo protitankové rakety Ataka. Mnohé vrtulníky mají také odpalovače světlic na zmatení tepelně naváděných protiletadlových střel.

Jak hodnotíte stroje Mi-17 ve srovnání se západní konkurencí?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články