Čínské umělé slunce vydrželo v chodu rekordní čas. Nový zdroj čisté energie na dosah

Čína si klade za cíl vytvořit čistý zdroj energie použitým příští generace technologie jaderné fúze. Její slunce stanovilo světový rekord.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Čínští vědci dosáhli nového světového rekordu ve vývoji „umělého slunce“. Jejich přístroj byl spuštěn na ohromující teplotu 120 milionů stupňů Celsia a vydržel na ní víc jak 100 vteřin. Tento experiment se uskutečnil v Institutu fyziky plazmatu na Čínské vědecké akademii v Hefei. Cvičení bylo součástí čínské snahy o vytvoření nového čistého zdroje energie. Čína ho chce dosáhnout pomocí reaktoru jaderné fúze nové generace.

Nejen to na obloze

Celé zařízení je známo jako EAST – anglicky Experimental Advanced Superconducting Tokamak. Toto umělé slunce dosáhlo teploty plazmatu přes 120 milionů stupňů Celsia. Udrželo ji po dobu 101 vteřin, než si vědci uvědomili teplotu 160 milionů Celsia trvající dalších 20 vteřin. Cílem zařízení je vytvořit energii podobnou té sluneční. K tomu chtějí využít deuterium, izotop obsažený běžně v oceánech. Ten může poskytnout plynulý zdroj čisté energie.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle dosavadních odhadů by jeden litr mořské vody měl obsahovat dostatek deuteria na produkci energie srovnatelné se třemi stovkami litrů běžného benzínu. Čína obecně doufá, že tento postup v budoucnu nahradí fosilní paliva jako je uhlí, ropa a zemní plyn právě fúzní energií. Snaží se totiž dosáhnout uhlíkové neutrality a mnohem ekologičtější společnosti, než jak je současná momentálně nastavena.

Masivní pokrok pro budoucnost

Jde obecně o obrovský pokrok pro čínskou fyziku a inženýrskou oblast. Úspěch tohoto pokusu pokládá základy pro budoucí vybudování vlastní jaderné stanice pro fúzní energii. Místní zařízení je také součástí mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru. Jedná se o společnou snahu vedenou vědci po celém světě. Tato iniciativa zahrnuje vědce z Číny, Evropské Unie, Indie, Japonska, Jižní Koreje, Ruska a USA.

Vědci doufají, že pokud se jim podaří udržet současné tempo postupu, úspěšného procesu jaderné fúze by se dalo dosáhnout během následujících tří desítek let. Snaha nahradit fosilní paliva čistým zdrojem není nijak nová. Kromě ní se také další skupiny vědců snaží najít jiné zdroje pro výrobu právě ropy. Jednou z nich je například projekt, jehož cílem je možnost získávat produkt podobný ropě z mořských řas.

Zdroj: TheMindUnleashed

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ladislav Podešva
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články