Raketová monstra z bojových vozidel: Nouze naučila Ukrajince vyrábět provizorní zbraně

Nedostatek těžkých zbraní může nějaké strany konfliktu vést i vymýšlení různých improvizací. Většinou nejsou moc účinné, ale existují i některé funkční.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Na začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou měla ruská armáda velmi silnou převahu v dělostřelectvu a raketových systémech. Díky dodávkám zbraní ze západu a ruským ztrátám se nepoměr zmenšil, ale i tak Ukrajinci stále potřebují zbraně umožňující na ruskou palbu adekvátně odpovídat. Často se proto uchýlili k různým improvizacím. Poslední zachycenou je vytvoření raketometu na podvozku BMP-1.

Vozidlo s odpalovači raket z letadel

Na Ukrajině údajně existuje řada dílen zaměřujících se na výrobu různých improvizovaných zbraňových systémů. Většinou využívají toho, co má ukrajinská armáda na skladech případně ukořistila od Rusů nebo odmontovala z nějaké zničené techniky. Je to asi i podobný případ zaznamenané improvizace. Podle zachycených fotografií se zdá, že na vozidle BPM-1, konkrétně velitelské verzi označované jako KsH, jsou namontované dva raketové odpalovače UB-32.

Jde vlastně o kombinaci dvou starých sovětských zbraňových systémů. BMP-1, v Česku známe jeho modifikaci BVP-1, je bojové vozidlo pěchoty navržené v 60. letech. Dnes je již považované za zastaralé, ale v ukrajinském konfliktu se intenzivně využívá. Má pancíř, který posádku i osmičlenný výsadek chrání proti střelám z těžkého kulometu. Vyzbrojeno bývá nízkotlakým dělem ráže 73 milimetrů, kulometem a protitankovými raketami. Je schopno dosahovat rychlosti až 65 kilometrů v hodině.

Dosah bude jen velmi krátký

Naopak UB-32 je raketnice používaná na sovětských typech letadel a vrtulníků. Nabíjí se do ní 32 neřízených raket ráže 57 milimetrů, jejichž hlavice bývá těžká mezi 1 až 2 kilogramy. Nemají velký odstřel, odborníci odhadují, že ze země nedoletí dále než do vzdálenosti 2 kilometrů. S raketami se nedá přesně mířit, ale spoléhá se na hromadnou salvu. Provizorní systém má 64 střel a například proti pěchotě v nekrytém terénu může být taková kombinace neuvěřitelně účinná.

Nutno říci že podobných systém vyrobila Ukrajina více. V minulosti se objevily například záběry malého nákladního vozu s odpalovačem raket S-8 taktéž používaných na letadlech a vrtulnících. Nebo protitankové dělo T-12 Rapira přidělané na pásovém obrněném transportéru MT-LB. Ale raketnice UB-32 sovětští vojáci montovali třeba na tanky již v 80. letech v Afghánistánu. V afrických zemích se zase objevily na korbách nákladních automobilů.

O jaké nejlepší improvizaci konfliktu na Ukrajině jste dosud slyšeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články