Těmto internetovým stránkám je potřeba se vyhnout, jinak hrozí ztráta 50 000 Kč. Češi je navštěvují každý den

Falešné internetové stránky, které se vydávají za známou banku. Takhle probíhá nový phishingový útok, který z lidí tahá citlivé osobní údaje. Mějte se na pozoru!

příjdete o úspory i Zdroj fotografie: Pittigrilli / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Internetové prostředí je plné podvodníků, kteří neustále přicházejí s novějšími a záludnějšími kybernetickými podvody. Můžete je najít na různých internetových bazarech v řadách prodejců i nakupujících, vydávají se za falešné investiční poradce nebo dokonce za bankéře. Ve všech případech jim jde jen o jednu jedinou věc – vylákat z nic netušících obětí citlivé osobní údaje a přístup k jejich financím. Pozor byste si měli dávat především na tyto falešné internetové stránky.

Falešné internetové stránky

Nové phishingové útoky, které se v poslední době šíří českým internetem, využívají jména známých bank, aby tak zvýšily svou důvěryhodnost. Momentálně jsou známé podvody, které se vydávají za oficiání sdělení od ČSOB a Fio banky. Obezřetní by však měli být i klienti ostatních bank. Není vyloučené, že i jejich název se brzy objeví v některém z podvodných phishingových emailů, které důvěřivé klienty navedou na falešné internetové stránky.

Pobočka Fio banky, vchod z ulice
iZdroj fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / Creative Commons / CC BY-SA
Kyberzločinci rádi operují pod hlavičkou známých institucí, jako jsou banky

Nevyplňujte žádné údaje

Kyberzločinci jsou skutečně vynalézaví a jejich falešné internetové stránky mnohdy nelze od těch pravých téměř rozeznat. Už phishingový email, který obdrží nevinné oběti, působí velmi legitimně. Obsahuje oficiální logo dané banky, kopíruje běžný formát oficiálního emailu a ani celkové sdělení zprávy nevzbuzuje žádné podezření. Pokud na takový email zareagujete, a dokonce i vyplníte požadované údaje na podvodné internetové stránce, můžete velmi rychle přijít o všechny své peníze.

Jednatelka Světové banky tvrdí, že peníze i náboženství ovládají mimozemšťané. Jak k tomu došla?

Mějte se na pozoru

Bezpečnostní střediska využitých bank většinou okamžitě pracují na tom, aby své klienty před podobnými útoky ochránili. O výskytu takových útoků vždy informují na svém webu a sociálních sítích. Následně pracují na tom, aby přístup na falešné internetové stránky co nejrychleji zablokovali a zamezili tak zneužití dat svých klientů. Pozor by si však v první řadě měl dávat každý z nás. Nikdy bychom neměli podlehnout urgentnímu sdělení, které je pro phishingové zprávy naprosto typické.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články