Máte telefon? Rovnou se s ním rozlučte, v tento den ho už nebudete moc použít. Týká se to všech Čechů

Pokud používáte mobilní telefon, brzy si budete muset zvyknout na život bez něj. Tohle se dotkne úplně všech Čechů.

i Zdroj fotografie: Koefbac / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

V následujících týdnech můžeme očekávat potenciální problémy v elektrické síti, se signálem a rádiovým příjmem, a to v důsledku nedávného objevu velkých slunečních skvrn. Tyto skvrny na Slunci generují velké množství energetických částic, které mají potenciál vyvolat geomagnetickou bouři. 

Problém s elektronikou

Přestože by tato bouře neměla být příliš silná, je stále rozumné být připraven na její možné vlivy. Existuje také možnost, že se další skvrny na Slunci objeví v následujících hodinách a dnech. Podle informací ze serveru Space Weather mají nově objevené sluneční skvrny průměr přes 190 000 kilometrů, což je přibližně 15krát větší než průměr Země. Toto je sice ohromné, ale nic ve srovnání s černou dírou, která se objevila na Slunci v březnu tohoto roku s průměrem neuvěřitelných 300 000 až 400 000 kilometrů. 

iZdroj fotografie: Pxhere

Telefony přestanou fungovat

Pro srovnání, průměr Země je pouze 12 742 kilometrů, takže by se do této díry naše planeta teoreticky vešla více než 31krát. Co se týče charakteristiky slunečních skvrn, jsou to oblasti s nižší teplotou než zbytek slunečního povrchu, což je důvod, proč působí tmavě nebo černě ve srovnání s okolím. Tyto skvrny generují sluneční vítr ve formě energetických částic, které mohou ovlivnit funkci pozemské elektroniky. Vědci varují, že v následujících dnech můžeme očekávat nejsilnější projevy tohoto slunečního větru, s postupným oslabováním v následujících dnech, za předpokladu, že se neobjeví další sluneční skvrny. 

V opačném případě by mohly silné vlny trvat déle a elektronické problémy by mohly mít dlouhodobý charakter.

Zdroj: Tech
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články