Modernizované polské T-72M1R si Ukrajinci ještě vylepšili. Využili technologii z Česka

Moderní protitankové zbraně jsou velmi silné a dokáží si poradit téměř s jakoukoli ochranou. Na slabší typy se podařilo vyzrát, moderní jsou problém.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Během posledních měsíců poslala řada zemí Ukrajině zbraně, včetně těch těžkých, kterými se může bránit proti ruské agresi. Jednou z nejaktivnějších je Polsko, jež předalo ukrajinské armádě přes 200 tanků včetně T-72M1R, které byly modernizované a lepší než jejich původní verze. Tanky T-72M1 poslala i Česká republika. Ukrajinci je ale před vysláním na bojiště vylepšili, a to za pomoci technologií dodaných z Česka.

Poláci dříve dodali některá vylepšení

Polský tank verze M1R je lepší než původní vozidla. Dostal například modernizovaný motor s digitálním startérem, díky kterému je pohyblivější a dosahovat má rychlosti až 80 kilometrů v hodině. Obdržel nové napájecí systémy se záložními bateriemi spolu s pasivní optoelektronikou pro řidiče a velitele. Střelec pak má k dispozici termokameru KLW-1 Asteria, která umožňuje palbu v noci bez toho, aby tank prozrazoval svoji pozici. Posádka má i novou komunikaci a další vylepšení.

Ovšem jednou ze slabin tanku T-72 zůstává jeho pancéřování. Ve spojení s kritickou chybou, kdy při proražení pancíře velmi často exploduje munice uložená v systému automatického nabíjení, jde o velmi nebezpečnou kombinaci pro posádku. Částečně to jde řešit použitím přídavného pancéřování ERA. To dokáže zesílit ochranu hlavně proti kumulativním hlavicím. Na dodané tanky byly nainstalované bloky dynamického pancéřování od české společnosti STV Group.

Jednou z největších hrozeb pro obrněná vozidla jsou kumulativní zbraně. Jejich princip spočívá ve speciálním vytvarování nálože, která při explozi vytvoří úzký žhavý paprsek. Ten se dokáže propálit i velmi silným pancířem. Bloky ERA jsou tvořeny dvěma kovovými pláty, mezi kterými je výbušnina. Ta v případě zásahu exploduje, pláty se od sebe odmrští, což dokáže významně narušit účinnost žhavého proudu a samotný pancíř mu již pak odolá. Proto se montují na všechna dostupná místa na tancích.

I levné slat mříže pomohou

Tanky na Ukrajině mají také instalované pancéřové gumové chrániče, ale není jisté, zda jsou účinné. Co účinné určitě je, jsou takzvané slat mříže, které lze na tancích také najít. Mříž je namontovaná před pancířem a v podstatě slouží k tomu, aby kumulativní nálož explodovala dříve, než dorazí k samotnému pancíři. Je to řešení méně účinné než pancéřování ERA, ale levnější a také se dá instalovat na některá místa, kde dynamická ochrana upevnit nejde.

Ale ani ERA není všemocná a proti všem zbraním ochránit nedokáže, což dokazují nejen zničené ukrajinské, ale i ruské tanky, které reaktivní typy pancéřování hojně využívají. Většinu typů dokáží překonat tandemové hlavice. Ty mají zdvojenou hlavici. Exploze první odpálí ERA a ta druhá může explodovat na pancíři. Navíc moderní střely jako Javelin a NLAW útočí shora, kde je montáž reaktivního pancéřování někdy obtížná, a navíc samotný pancíř tanku je zde slabý, takže ho prorazí i oslabený paprsek kumulativní hlavice.

Jak se dá nejlépe posílit ochrana tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články