Opravdu vám poteče krev z úst, když vás někdo postřelí? Celý život žijeme ve lži

Znáte to určitě z filmů a seriálů. Někoho zastřelí, a když leží na zemi, zřetelně vidíte stružku krve stékající mu z koutku úst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli nás filmové trháky zásobují poměrně značným množstvím nesmyslných situací, tahle k nim tak úplně nepatří. Tedy ano, krvácení tohoto typu je možné, ne však v takovém rozsahu či intenzitě, jakou nám tvůrci předvádí. Některý typ břišního zranění by mohl způsobit, že dotyčný bude zvracet krev. Ovšem takový proces zůstává většinou uvnitř těla a krev se rozlévá právě jen v břišní krajině.

Střílení ve vesmíru a ty další

Podobně může krev z úst způsobit krvácení do plic, takto zraněný člověk bude krev kašlat. A přirozeně zranění v ústní dutině povede také k plivání krve. To ostatně nejspíš zažil každý, komu například zubař vrtal zuby nebo dělal jiný zákrok. Ovšem divoké krvácení z úst známé z televizních obrazovek dosti odporuje chování organismu v gravitaci a slouží skutečně jen dramatickému efektu. Nejde tedy o realistický obraz následků střelného či jiného zranění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zajímavá je například střelba ve vesmíru. Zbraň zde bude normálně fungovat, ovšem vystřelený náboj se bude pohybovat dál a dál po tisíce let. Na Zemi ho totiž bude zpomalovat odpor vzduchu, který ve vesmíru neexistuje. Pokud byste ovšem vystřelili ve volném vesmíru, začnete se sami pohybovat opačným směrem. Kvůli rozdílu hmotností to bude ovšem jen rychlostí několika centimetrů za vteřinu, tedy nic výrazného.

Smrtící upilovaná brokovnice

Tahle zbraň nemůže chybět v žádném pořádném akčním filmu, mafiánské prostředí na ní doslova závisí. Jednoduše proto, že lupara – jak se jí také říká – se účastní snad každé vendety, tedy krevní msty. Hlavním důvodem upilované hlavně je zkrácení zbraně, takže se snáze vejde pod kabát nebo do menšího zavazadla. Upilovaná brokovnice ovšem není nijak účinnější než ta klasická, princip výstřelu ani náboje se nijak neliší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je ovšem znatelně méně přesná, protože dochází k mnohem většímu rozptylu munice. Paradoxně je tak její použití rizikovější pro samotného střelce než pro toho, komu chce touto zbraní ublížit. Pravděpodobně bude také v ohrožení kdokoli v blízkém okolí. Z toho je patrné, že filmovou produkci rozhodně není možné brát jako zdroj realistického chování zbraní. Existuje ostatně dostatek dokumentů, které tuto problematiku uvádí na pravou míru.

Zdroj: ScienceFocus

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Zobrazit další články