Připravte se, stát nám bude kontrolovat bankovní účty. Kdo tam bude mít moc peněz, ten má problém

Stát teď bude lidem kontrolovat bankovní účty. Kdo na nich má vysoké částky, bude mít velký problém. Zneužívání sociálních dávek už nikomu neprojde.

investiční podvod i Zdroj fotografie: Rasheedhrasheed / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Doposud byl zůstatek na bankovním účtu soukromou informací, ke které měli přístup pouze pracovníci banky. To by se však mělo brzy změnit. Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novelu zákona, která státním úřadům umožní kontrolovat bankovní účty běžných lidí. Stát tak chce zakročit proti zneužívání sociálních dávek.

Stát bude kontrolovat bankovní účty

Doposud měly k těmto informacím přístup pouze kontrolní útvary jednotlivých bank, nově se na ně podívá i pracovnice z Úřadu práce. Zatímco banky kontrolují tok vašich finančních prostředků a zkoumají, zda nepochází z podezřelých zdrojů, úředníky bude zajímat, kolik peněz na účtě máte. K této změně by mělo dojít v rámci velké reformy sociálních dávek. Novela zákona tak umožní úředníkům kontrolovat bankovní účty všem zájemcům o různé sociální dávky a jejich příbuzným.

bankovní účty
iZdroj fotografie: Crew crew / Creative Commons / CC BY-SA
Úředníci budou lidem kontrolovat bankovní účty.

Konec zneužívání sociálních dávek

Systém sociálních dávek je primárně určen jako výpomoc lidem v nouzi. Kromě finanční podpory v nezaměstnanosti či rodičovského příspěvku sem spadají také dávky hmotné nouze. Právě této složky sociálních dávek by se měla novela zákona primárně týkat, jak uvádí web Aazdraví.cz.

V současné době bývají tyto sociální dávky hojně zneužívány těmi, kdo je nutně nepotřebují. Tito lidé tak zbytečně zatěžují státní rozpočet a připravují o dávky lidi, pro které jsou životně důležité. Proto budou každému zájemci o sociální dávky zkontrolovány bankovní účty včetně úspor, aby se úředníci přesvědčili, že dotyčný dávky skutečně potřebuje.

5 nejhorších finančních krizí a recesí, které se kdy odehrály. Co nás tyto události naučily?

Zkontrolují celou rodinu

Kontrole budou podléhat také bankovní účty příbuzných žadatele. Mělo by se tak předejit pokusům žadatele o uschování svých finančních prostředků na cizím účtu. Když na to dojde, lidé jsou schopni vymyslet jakýkoliv kousek, jen aby dokázali, že mají na příslušné sociální dávky nárok. Jedinou možností, jak před státem skrýt svůj skutečný finanční stav, tak zůstávají peníze v hotovosti. Proti zneužívání sociálních dávek je bezesporu nutné zakročit. Zároveň však musíme doufat, že stát nepřekročí onu tenkou hranici mezi potřebnými kontrolami a zneužitím své nové pravomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články