Španělské tanky Leopard 2 vyhrály ve střelbách týmů NATO v Lotyšsku. Jsou o něco jiné než stroje stejného typu

Síly NATO poblíž ruských hranic jsou v pohotovosti a neustále cvičí. Výjimkou nejsou ani soutěže mezi armádami, tankovou před nedávnem vyhráli Španělé.

Leopard 2E i Zdroj fotografie: Allied Joint Force Command Brunssum / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V pobaltských zemích jsou umístěny jednotky NATO, jejichž úkolem je odstrašovat Rusko od možných útoků na tyto státy. Aby si udržely dostatečnou připravenost, nejenže velmi často cvičí, ale i vzájemně soutěží. Při nedávné střelecké soutěži tanků na základně Adazi v Lotyšsku se vyznamenala dvojice španělských Leopard 2 v konkurenci 34 týmů ze 13 aliančních zemí.

Nepotřebné Leopard 2 Španělsko nabízí

Tanky Leopard 2 jsou hlavní oporou španělských obrněných sil, ale nutno poznamenat že jsou o něco jiné než obrněnce ve výzbroji jiných armád. Španělsko má ve výzbroji stroje Leopard 2A4, ovšem ty jsou ve skladech a země je nechce. Dokonce je opakovaně nabízela jiným státům a zazněla i nabídka na jejich dodávku na Ukrajinu. Nejsou ale v příliš dobrém technickém stavu a navíc s něčím podobným by muselo souhlasit Německo.

Ovšem ve výzbroji španělské armády jsou především Leopard 2E, což je velmi modifikovaná verze tanků Leopard 2A6. Dohodu o těchto tancích země s Německem uzavřela v polovině 90. let s tím, že 60 až 70 procent dílů bude pocházet od domácího průmyslu. Původně měla španělské armáda získat 308 strojů, ale nakonec byla objednávka snížena na 219 tanků.

Leopard 2 dostal jiné pásy pro domácí terén

Upraveny byly tak, aby španělským ozbrojeným silám co nejvíce vyhovovaly. Výzbroj stroje zůstala samozřejmě zachována, je jím dělo ráže 120 milimetrů a délce hlavně 55 ráží. Ovšem je zde nainstalován španělský systém velení a řízení nebo termální zaměřovače druhé generace vycházející ze zařízeních na protitankových střelách TOW 2B. Je tu i jiné pomocná pohonná jednotka nebo speciální pásy navržené pro španělský terén.

Leopard 2E iZdroj fotografie: Námořnictvo USA / Public Domain

Velmi silné je pancéřování stroje, kdy na věži je samozřejmě přídavný klínový pancíř montovaný od verzí A5. Ale k tomu je ještě zesílené pancéřování na oblouku věže a na střeše, což z tanku dělá možná nejlépe pancéřované Leopard 2 v činné službě. Hmotnost stroje tak sice narostla na více než 63 tun, ale i tak je velmi mobilní. Dokáže se pohybovat rychlostí 70 kilometrů v hodině a dojezd má 500 kilometrů.

Jak dobré mohou být španělské tanky a jejich osádky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články