Sonda Perseverance a její úžasné záběry Marsu. Takový druh snímku ještě nikdy nebyl pořízen

Vozítko Perseverance agentury NASA přistálo na povrchu Marsu 18. února a jako jednu z prvních věcí poslalo zpátky obrázky svého okolí.

i Zdroj fotografie: NASA
                   

Pojďme si je připomenout. Jeden z prvních snímků byl pořízen už během přistávání z robotického batohu, který vozítko zpomaloval během pohybu atmosférou Marsu, než se ladně usadilo na povrchu. Takový druh snímku nikdy předtím na Zemi nedorazil. Ačkoli podobnou techniku používala i sonda Curiosity, její přistávací aparát neměl kamery. Proto jsou snímky během přistání opravdu unikátní, přestože se nejedná o první sondu na Marsu.

První rozhlížení se

Následující snímky pochází z prvních momentů Perseverance na Marsu, z nichž sonda natáčela také videozáznam. Vědci z NASA jsou zvyklí, že jim inženýři ukazují nejrůznější animace modulů a roverů. Členka týmu Perseverance Katie Stack Morganová na tiskové konferenci přiznala, že podobný pocit měla z prvních snímků Marsu a chvíli jí trvalo, než si uvědomila, jak unikátní tyto záběry ve skutečnosti jsou.

iZdroj fotografie: NASA

Obrázek ukazuje Perseverance jen okamžiky předtím, než se její kola dotkla povrchu Marsu. Jakmile sonda přistála, pořídila snímek svého vlastního pravého předního kola. Tím pádem mohl tým na Zemi vidět, jak vypadal povrch v místě dosednutí. Rover přistál v kráteru jménem Jezero, který mohl být kdysi dnem jezera. Skály na obrázku jsou staré nejspíš mezi 3,6 a 3,8 miliardami let.

Nadmíru zajímavá pustina

Může jít o pradávné jezerní sedimenty. Podle prvních dojmů týmu NASA ze zaslaných fotek by mohlo jít o vulkanické skály, což si zaslouží podrobnější průzkum. Další záběry ukazují zcela pustou a vyprahlou krajinu v kráteru Jezero. V dálce se zřetelně rýsuje horský hřeben. Jde o dosud nejkvalitnější snímky z povrchu Marsu, které umožňují získat o povrchu rudé planety další neocenitelné poznatky.

iZdroj fotografie: NASA

V získávání těchto úchvatných záběrů byly sondě nápomocny kromě doprovodného vrtulníku, který ji předem upozorňoval jak na zajímavá místa, tak na potenciální hrozby, nápomocny i její kamery. Pro lepší představu o schopnostech čidel a dalšího vybavení sondy snad stačí zmínit, že kamery Perseverance dovedou vyfotit mouchu v plném detailu na vzdálenost fotbalového hřiště.

Zdroj: New Scientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články