Legenda automatických pistolí stále slouží speciálním jednotkám po celém světě –⁠ úžasná SIG Sauer P226

Kvalitní služební zbraň je pro ozbrojené složky výhrou. Proto při testech hledají takové, které snesou drsné zacházení, a přitom jsou silné a přesné.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Pokud bychom chtěli dnes najít zbraň používanou jako služební, která je doslova legendou, jedním z předních kandidátů by byla pistole SIG Sauer P226. Ačkoli jde již o 40 let starou konstrukci, je díky svým kvalitám nesmírně oblíbená. Najít ji tak můžete v držení speciálů z britské SAS nebo americké Navy SEALs. A pochopitelně u řady policií v celém světě, které této zbrani dávají před ostatními přednost.

U amerických vojáků zbraň zabodovala

Její oblíbenost není náhoda. Prošla celou řadou testů a ve všech obstála. Jedním z prvních – vlastně možná nejdůležitějším – byla účast v soutěži americké armády o novou automatickou pistoli v 80. letech, která měla nahradit legendární Colt 1911 jako poboční zbraň amerických vojáků. V náročném klání nakonec uspěly jenom dvě zbraně. Beretta 92FS, která slouží v americké armádě jako M9, a SIG Sauer P226. Ten nevyhrál jenom kvůli vyšší ceně.

Přesto tato soutěž udělala zbrani velmi dobré jméno, protože se ukázalo, že patří mezi ty nejkvalitnější pistole na světě. Stala se produktem spolupráce mezi švýcarskou společností Schweizerische Industrie Gesellschaft, dnes známou jako Swiss Arms, a německou JP Sauer & Sohn z poloviny 70. let. Nejprve vyvinuly SIG Sauer P220 a v roce 1984 nakonec P226, která byla speciálně navržena právě pro soutěž pro americkou armádu.

Dnes existuje ve více rážích

Zbraň byla primárně zkonstruována pro standardní pistolové střelivo 9 x 19 milimetrů Parabelum, ale dnes existují i varianty v několika jiných rážích. Pracuje na principu zpětného rázu hlavně. To umožňuje velmi velkou rychlost střelby. Zbraň je vybavena i standardními pojistkami, které zajišťují její bezpečné fungování. Pro standardní náboje se dodává se zásobníky na 10, 15, 17, 18 nebo 20 nábojů.

iZdroj fotografie: Uživatel DR8C0 / Creative Commons / CC BY-SA
SIG Sauer P226 se svítilnou

Hmotnost pistole i se zásobníkem je 964 gramů. Je 196 milimetrů dlouhá a délku hlavně má 112 milimetrů. Je tedy o něco menší a lehčí než československá CZ-75, která váží 1,12 kilogramu a je dlouhá 206 milimetrů. Uživatelé na zbrani oceňují hlavně její přesnost a spolehlivost. Recenze se shodují, že také velmi dobře sedí v ruce.

Právě tyto její kvality zajistily, že se nakonec dostala do výzbroje mnoha policejních a armádních jednotek po celém světě. A to i těch nejelitnějších. Je také prodávána na civilním trhu a je oblíbenou zbraní pro sportovní střelbu, i když se řadí k těm dražším. Existují i kompaktní a subkompaktní verze této pistole, které jsou určené pro snadnější skryté nošení a sebeobranu.

Kam byste v žebříčku kvality zařadili SIG Sauer P226?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články