6 podivných vědeckých experimentů, které můžete provést doma. Potřebujete jen pár obyčejných drobností

Zkuste si doma pár jednoduchých vědeckých experimentů. Nepotřebujete na to nic speciálního a nadšená budou nejen vaše dítka.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jak se vlastně liší experiment a prosté pozorování? Během experimentu jeho aktér – tedy vědec – aktivně ovlivňuje podmínky. Během pozorování se pozorovatel snaží svůj vliv co nejvíce minimalizovat. Starší vědecké bádání používalo hlavně pozorování. Teprve od dob Francise Bacona se experimentem rozumí zkušenost, která je získaná vědomým lidským jednáním, a tedy záměrně a cíleně vyvolaná.

Mohou špagety plavat?

Potřebujete syrové špagety, vodu, 2 lžičky jedlé sody, 5 lžiček octa a vysokou sklenici. Do sklenice nalijte vodu a nasypte sodu. Nalámejte špagety a dovnitř dejte přibližně 6 kousků, potopí se až na dno. Přilejte ocet a sledujte, co se se špagetami stane. Až se těstoviny budou opět vracet ke dnu, přidejte další ocet. Co se tady vlastně děje? Když se smíchají soda a ocet, nastane reakce. Bublinky oxidu uhličitého pak špagety vynesou na hladinu.

Jak napsat tajnou zprávu

S tímto receptem můžete napsat tajnou zprávu, která se objeví jen na zamlženém zrcadle. Potřebujete tekutý prostředek na nádobí, trochu vody, smotky bavlny a zrcadlo. Do vody přidejte pár kapek saponátu a promíchejte. Tohle bude váš tajný inkoust, do kterého ponořte kousek bavlny. Napište na zrcadlo tajnou zprávu, a když inkoust uschne, vzkaz zmizí. Pokud ne, potřebujete slabší roztok. Až se budete sprchovat, zrcadlo nenamáčejte, ale zapařte.

iZdroj fotografie: Pxhere

Pak uvidíte, jak je váš vzkaz okamžitě krásně čitelný. K čemu tady dochází? Pára na zrcadle je tvořena molekulami vody. Kapičky vody drží pohromadě pomocí tzv. povrchového napětí. To ovšem narušuje tekutý prostředek na nádobí, a jakmile je přítomen, vodní molekuly nejsou schopny zformovat kapky. Zpráva napsaná mýdlovou vodou tak jasně vystupuje, protože všude kolem je čisto a voda se tam může normálně srážet.

Síla ledového skupenství vody

Proč není dobré nechávat zamrznout plnou vodní hadici? Na experiment potřebujete tři malé kelímky a poklici nebo něco, čím je zakryjete. Dále šálky, vodu a mrazák. Všechny tři kelímky naplňte až po okraj vodou a pokud možno nepřelijte. Jeden zakryjte a poté všechny tři dejte na desku a přes noc do mrazáku. Druhý den můžete zkontrolovat stav věci. Má voda stejný objem i po zamrznutí? Nechte je tam pár dní a všímejte si dalších změn.

Co se to vlastně děje? Když voda mrzne, tak se rozpíná. Když tedy zůstane v zahradní hadici během mrazivých nocí, síla rozpínání je natolik veliká, že může hadici i roztrhnout. To samé se může stát i vodovodním trubkám v domě. Nejzřetelnější je to v případě skleněných lahví, které necháte v mrazáku. Zatímco plast dokáže nějakou míru rozpínání snést, sklo svůj tvar pevně drží. Jakmile se v něm voda či jiná tekutina dostatečně zvětší, zkrátka praskne.

Ryba v akváriu aneb tvoříme film

V tomto pokusu ošálíte vlastní zraky. Potřebujete kus kartonu, ostrou tužku, dva kousky papíru a dvě gumičky. Vystřihněte kousek kartonu a do každého rohu udělejte otvor. Na rub i líc kartonu vyznačte doprostřed X. Poté vystřihněte dva kousky papíru, trochu menší, než je samotný karton. Ujistěte se, že když je papír na kartonu, tak zakrývá díry v rozích. Na jeden kousek nakreslete rybu a na druhý akvárium, hlavně ať je ryba menší.

iZdroj fotografie: Pxhere

Obrázek ryby natáhněte na jednu stranu kartonu, aby byla přesně přes vyznačené X, a obrázek akvária na druhou stranu. Gumičky protáhněte očky na rozích a pořádně zakruťte. Jakmile je natáhnete, karton se začne točit a uvidíte rybu v akváriu. Co se tady odehrává? Lidské oko je schopné vnímat věci jen určitou rychlostí, a jakmile se dějí rychleji, vnímá je jako jeden obraz. Takhle fungují filmy, u kterých nerozeznáme jednotlivé obrazy.

Domácí výroba lávové lampy

Jak si doma snadno vyrobit vlastní lávovou lampu? Potřebujete olej na vaření, studenou vodu (nikoli led), sklenici slané vody a potravinářské barvivo. Sklenici naplňte asi ze tří čtvrtin studenou vodou. Přidejte pár kapek barviva. Co se stane, když dovnitř přidáte olej? Smíchají se, nebo budou oddělené? Co z toho bude nahoře? Přidejte olej na vaření, dokud nahoře nebudete mít vrstvu o necelých 2 cm. Pak počkejte, až se olej a voda rozdělí do vrstev.

Na hladinu oleje nasypte trochu soli. Stále ji přidávejte a sledujte, co se bude dít. K čemu tady vlastně dochází? Olej je lehčí než voda, takže plave. Sůl je těžší než voda i olej, takže se potápí. Jak sůl prochází vrstvou oleje, obaluje se jím, takže kapky oleje postupují se solí ke dnu sklenice. Tam se olej od soli osvobodí a zase pluje nahoru. Právě různá hustota a hmotnost složek vede k tomuto jevu, který vidíte i u komerčních lávových lamp.

Zábava s kancelářskými sponkami

Zjistěte, kolik sponek je potřeba na vylití sklenice s vodou. Budete potřebovat 100 malých kancelářských sponek a čistý plastový kelímek. Do něj nalijte vodu až po okraj. Tipněte si, kolik sponek bude potřeba na to ji vylít, a odhad si zapište. Postupně opatrně pouštějte sponky do vody a počítejte, kolik jich je potřeba k tomu, aby voda přetekla. Trefili jste se? Když se na hladinu podíváte zboku, zjistíte, že se nafukuje nahoru jako balonek.

iZdroj fotografie: Pxhere

Na hladinu můžete položit i malý kousek papíru a sponky pokládat na něj. Pozorujte, kolik sponek na něm vydrží, než se potopí. Zkuste to s různými velikostmi. Co se tady děje? Kapky vody se drží pohromadě, tudíž se povrch vody přidáním sponek „nafukuje“. Vědci tomu říkají povrchové napětí. Povrchové napětí vody drží hladinu pohromadě a drží i papír, dokud není se sponkami natolik těžký, že toto napětí zkrátka překoná.

Který pokus se vám nejvíce líbil a čím?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články