Ruská armáda dostala nové tanky T-72. Verze B3M se ale od těch známých třeba z československé lidové armády v mnohém liší

V Rusku prošly tanky T-72 mnoha modernizacemi. Většinou bývá vylepšena ochrana i zaměřování, tanky se mají alespoň papírově vyrovnat těm západním.

T-72B3M přehlídka i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Základ ruských tankových vojsk i přes produkci modernějších typů tanků stále tvoří stroje T-72. Od těch, jež sloužily v československé armádě, se ale liší. Sovětská a ruská armáda bývala vyzbrojena pokročilejšími typy T-72B. Navíc ještě prošly velkým vývojem a byly dále modernizovány. V současnosti jejich výrobce Uralvagonzavod ruské armádě dodává výrazně modernizovaný typ T-72B3M. Poslední dodávku armáda dostala na začátku prosince 2022.

Tank na západní stroje nestačil

Tanky T-72 byly do výzbroje sovětských vojsk zaváděny v roce 1973. Používány byly i v dalších armádách, například v Československu se vyráběla licenční verze T-72M. Ovšem již v 80. letech bylo jasné, že proti moderním západním tankům nemohou obstát. Naplno se to projevilo v roce 1991, kdy proti americkým Abrams neměly irácké T-72 šanci. Ovšem těchto tanků existuje kolem 25 tisíc a jedním z řešení byla modernizace.

Poslední T-72B3M byla představena v roce 2014, do výzbroje ruské armády začaly stroje přicházet v roce 2018. Při jejich modernizacích bylo využito i některých systémů používaných v nejnovějších sériově vyráběných ruských tancích T-90. Modernizace zajistila hned několik zásadních změn. Výrazně se zvýšila ochrana posádky. Tank má také mnohem lepší zbraňový systém, vylepšila se i jeho mobilita.

Zničený T-72B3 iZdroj fotografie: Ministerstvo vnitra Ukrajiny / Creative Commons / CC BY

Ochrana posádky je pro ruské tanky jednou z nejdůležitějších věcí, protože při průniku střely pancířem hrozí exploze nedobře uskladněné munice a totální zničení vozidla. Verze T-72B3M proto dostala nejnovější typ reaktivního pancéřování Relikt místo dříve používaného Kontakt-5. Umí si prý poradit i s tandemovými hlavicemi a zvyšuje ochranu nejen proti kumulativní munici, ale i proti APFSDS. K dispozici jsou i boční sklopné zástěny.

Dělo pro silnější munici

Stroj je vybaven dělem 2A46M-5, které je používané na nových T-90. Umožňuje používat výkonnější typy protitankové munice nebo řízené protitankové střely Refleks. Velitel má k dispozici nový panoramatický zaměřovač s termovizí. Je propojen se zaměřovacím systémem Sosna-U a balistickým počítačem, což významně zvyšuje přesnost střelby. Otázkou je, jakou kvalitu dnes má toto termovizní zařízení. V minulosti využívalo technologii od francouzské firmy Thales. Nyní na ni platí zbrojní embargo.

Zlepšila se i mobilita tanku, protože dostal nový, silnější motor. Rychlost tanku je 60 kilometrů v hodině a dojezd kolem 550 kilometrů. Stroj zvládá zdolat až 60procentní stoupání a 40procentní boční sklon. Posádka zůstala stejná, tedy tříčlenná. Na rozdíl od většiny západních tanků zde není pozice nabíječe, protože je tu instalováno automatické nabíjení. I přes všechna vylepšení mají ale i tanky T-72B3M na Ukrajině nemalé ztráty.

Jak srovnatelný je T-72B3M s moderními západními tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články