Rusko ve svých moderních raketách používá součástky do domácích spotřebičů, které se dají koupit z levných čínských velkoobchodů

Moderní zbraně potřebují vyspělou elektroniku, aby mohly fungovat. Čipy do nich není jednoduché vyrobit, ale podobné se používají i v běžných civilních výrobcích.

i Zdroj fotografie: Uživatel Nucl0id / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S embargem na dovoz citlivých vojenských technologií do Ruska to nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Už po ruské anexi Krymu se řada technologií nesměla do země vyvážet a vše zpřísnilo ještě po invazi na Ukrajinu. Například v oblasti čipů, které jsou klíčové pro výrobu vyspělých přesně naváděných zbraní, se dle všeho Rusko alespoň částečně přizpůsobilo. Začalo využívat nevojenské komponenty, které jsou dostupné třeba v domácích spotřebičích.

Vyspělou raketu zkoumala americká laboratoř

Zprávy o tom, že vojenské čipy nahrazují součástky třeba z automatických praček, již z Ukrajiny přicházejí delší dobu. I když zároveň s poznáním, že se dle všeho přesnost těchto zbraní snížila. Vše nyní dokazuje i případ vyspělé ruské střely 9M544 Smerč, která je používána v nových raketometech Tornado-S. Tu mohlo prozkoumat americké Centrum pro pokročilé obranné studie, které pátralo hlavně po tom, jestli není porušováno embargo na dovoz citlivých technologií.

Organizace zjistila, že Rusko ve střele používá mikrokontroléry a konektory, které jsou využívány v běžných domácích spotřebičích. Nejde tedy o žádné materiály vojenské povahy. Kdo chce, může si sednout k počítači a objednat si je z levného velkoobchodu v Číně. Je to vlastně způsob, jak velmi účinně obejít alespoň některé západní sankce. Otázkou samozřejmě zůstává, co vše lze takto nahradit a jak se to projeví na funkčnosti zbraní.

Případů je více, po původu čipů se pátrá

Každopádně to není poprvé, co takové zprávy přicházejí. Podobné součástky, ale i ty, které se do Ruska vyvážet nesmí, se objevily například ve střelách Ch-101, jež prozkoumávala ukrajinská rozvědka. Její členové zjistili, že se zde nacházejí čipy různých amerických výrobců, ale nejen od nich. Podobná situace byla i na radarovém zařízení ruské armády 9S932-1. Seznam byl odeslán americkým úřadům. Otázkou samozřejmě je, které kategorie čipy byly a kdy se do země dostaly. Třeba čínské firmy se zaobírají i repasováním čipů z vyřazených zařízení a pak je prodávají.

Odstřižení Ruska od moderní elektroniky je důležité proto, aby nemohlo obnovovat zásoby přesné munice, kterými ničí cíle hluboko v ukrajinském vnitrozemí. Sice přicházejí zprávy, že se jejich zásoby tenčí, ale ukrajinské cíle stále zásahům čelí. Například výše zmíněná raketa 9M544 Smerč patří ke zbraním, které by se daly srovnat s raketami vypalovanými raketomety HIMARS.

Jde o jednu z rodiny raket 9M54. Ty jsou satelitně naváděné, i když pravděpodobně budou využívat ruský systém GLONASS, který je o něco méně přesný než americký GPS. Používají většinou vysoce výbušné HE-fragmentační hlavice o hmotnosti kolem 250 kilogramů. Střely zasahují cíle ve vzdálenost 40 až 120 kilometrů, ale 9M544 údajně měla při testech dosáhnout až 200 kilometrů. Používají se na ničení živé síly, obrněné techniky, velitelských center, skladů a podobných cílů.

Zdroj: WashingtonPost

Kolik z vyspělé vojenské elektroniky lze podle vás nahradit civilními výrobky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články