Ruské letectvo během měsíce údajně sestřelilo 12 ukrajinských letadel a vrtulníků. Jenže Rusko o svých úspěších často lže

Během měsíce Rusko údajně zničilo 12 ukrajinských letadel a vrtulníků. Schopnosti k tomu teoreticky má, ovšem mnohá tvrzení ruského ministerstva obrany nejsou pravdivá.

i Zdroj fotografie: Uživatel Aeroprints / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská média tvrdí, že hlavně ruské letectvo, ale i protivzdušná obrana během jednoho měsíce – zhruba od konce prvního únorového týdne – z oblohy sundaly 12 ukrajinských letadel a vrtulníků. Mezi nimi vrtulníky Mil Mi-8 nebo bojové letouny Mikoyan MiG-29 Fulcrum a Suchoj Su-27 Flanker. Za vším prý stojí nová taktika a zbraně. Co je na tom pravdy, nelze ověřit. Ovšem během roku konfliktu ruské ministerstvo obrany oznámilo tolik zničených letadel, že by to vydalo na několik kompletních ukrajinských letectev, a mnohé údaje nesedí ani u dalších zbraní.

Ruské letectvo spoléhá na moderní střely

Nová taktika má být podle ruských médií postavena na schopnostech moderních střel vzduch-vzduch krátkého, středního a dlouhého doletu a na jejich speciálním použití. Podle ruských odborníků mají tyto střely nové naváděcí hlavice a značně tak předčí schopnosti ukrajinského letectva. Ruská letadla mají čekat na ukrajinská, až se přiblíží k bojové oblasti, a pak na ně díky svým schopnostem zaútočit.

Ruská taktika dle všeho spočívá v tom, že ruská letadla létají v ruském vzdušném prostoru, z dosahu ukrajinské protivzdušné obrany. Nad Ukrajinu je totiž Rusko již řadu měsíců nepouští, protože se obává silné protivzdušné obrany. Podle tvrzení Ukrajinců již měla zlikvidovat přes 300 ruských letadel a téměř stejný počet vrtulníků. Střely vzduch-vzduch pak ruské letouny opět vypustí z bezpečné vzdálenosti.

iZdroj fotografie: Public Domain

Teoreticky je to možné, protože hlavně nové ruské letouny jako Suchoj Su-57 Felon a asi nová verze Suchoj Su-35SM mají radary typu AESA, jsou tedy mnohem schopnější než radary starších ukrajinských letadel. Ale i další ruská letadla mají radarové vybavení lepší. Mohou tedy nepřítele zaměřit na dlouhou vzdálenost. Nové letouny pak mohou použít i radarem naváděnou střelu vzduch-vzduch jako R-37M s dosahem až 400 kilometrů a velmi vysokou rychlostí. Zbraň podobných parametrů také Ukrajina nemá.

Rusko zvládá sestřelit i vlastní letadla

Ovšem i Rusko ztrácí své letouny. Například 3. března bylo na video zaznamenáno sestřelení moderního ruského stíhacího bombardéru Suchoj Su-34M Fullback. Zajímavá na tom je skutečnost, že ho podle všech indicií sestřelila palba ruské, nikoli ukrajinské protivzdušné obrany, což je fatální, ale ne první chyba ruských protiletadlovců. Další záběry z 15. března pak ukazují sestřelení ruského bitevního letounu Suchoj Su-25 Frogfoot Ukrajinou.

Není pochyb, že obě letectva mají za poslední rok války významné ztráty, a hlavně to ukrajinské bude značně oslabené. Rusko zvládá vyrábět nové stroje, jako jsou Su-57, Su-35 nebo Su-34, ale rozhodně ne v počtech, které ztrácí. Ukrajina žádá západní spojence o dodávky letadel. Polsko slíbilo poslat své MiG-29, podobný krok zvažuje i slovenské vláda. O tom, zda Ukrajina dostane i západní stíhací letadla, ale ještě žádná vláda nerozhodla.

Jak moc se dá věřit ruským zprávám o sestřelených ukrajinských letadlech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články