Stop zamlžování brýlí od roušky a respirátoru. Lékař na operačním sále přišel na geniální trik se 100% účinností

Pokud musíte denně nosit roušku a máte zároveň i brýle, nejspíš jste se setkali s neustálým otravným zamlžováním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kdokoli, kdo nosí brýle, někdy poznal nepříjemné zamlžování skel. Dochází k němu při prudké změně teplot, nejčastěji v zimě, když z venkovního mrazu přijdete do normálně vytopené místnosti. Skla se vám zamlží během pár vteřin a dělají to tak dlouho, dokud se teplotně nesrovnají s okolím. Doba covidová ovšem přinesla mlžení také, protože zpod roušky jde horký vzduch přímo na skla brýlí, přes která následně není vidět.

Nejen otravné, ale i nebezpečné

Nejedná se přitom jen o nějaký vrtoch, průběžné mlžení skel je velmi nebezpečné. Například seniorům může tento jev komplikovat orientaci v prostoru, což je riziko zvláště při pohybu venku. Stejně na tom byli lékaři, kteří potřebují mít neustálý přehled, ovšem současně jsou nuceni nosit roušky. Zvláště pro chirurgy bylo potřeba tuto záležitost nějak vyřešit. Během operace je totiž vyloučeno zaváhání právě kvůli tomu, že se najednou zamlží brýle.

A právě z těchto končin přišel jednoduchý recept od jednoho z doktorů, konkrétně Daniela Heifermana. Ten sdílel snadnou metodou proti zamlžování, pokud vám veškeré další pokusy selhaly. Stačit vám přitom bude jen kousek náplasti. „Pokud zažíváte krušné chvíle kvůli zamlženým sklům, obyčejný kousek náplasti udělá divy,“ svěřil se doktor na Twitteru. Jeho příspěvek doplňuje fotka s rouškou přilepenou k nosu, což brání horkému vzduchu dostat se k očím.

Metoda se stala virálem

Není vůbec nic divného, že se jednoduchý trik začal okamžitě šířit. Došlo by k tomu nejspíš i bez lékařova apelu, že může jít také o záchranu životů. Mnozí uživatelé se nejspíš následně plácli do čela, proč je něco tak prostého nenapadlo dříve. Pravdou ovšem je, že v dnešní přetechnizované době se snažíme hledat zbytečně komplikovaná řešení. Přitom nejjednodušší možnosti jsou kolikrát ty nejúčinnější, jen jsme je nějak ztratili ze zřetele.

iZdroj fotografie: Pixabay

Krátce po tweetu se mnozí další lidé podělili o své zkušenosti. „Při nošení roušky jsem měl dvě možnosti – buď nic nevidím, protože se mi mlží brýle, nebo nic nevidím, protože jsem je odložil,“ objevilo se například v jednom komentáři. Zmíněný postup s náplastí je ovšem dostupný všem, takže například venčení psa nebo jakákoli aktivita, kdy je rouška potřeba, už není problémem.

Zdroj: Daniel M. Heiferman

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články