7 běžných věcí, které při bouřce nesmíme dělat. Můžou nás na místě zabít, přitom jde o banálnosti

Během bouřky nebo jiného extrémního počasí děláme zcela běžně normální věci. U některých si ale ani neuvědomujeme, jak moc mohou být rizikové.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Moderní byty i domácnosti jsou obecně velmi dobře zabezpečené i v případě extrémního počasí. I tak jsou ale některá bezpečností pravidla, která není radno ignorovat. Jaké jsou nejčastější omyly, jichž se lidé dopouštějí a ohrožují tak svoji bezpečnost? V hlavních rolích se nám představí voda, beton, svíčky, sklepení nebo například okna. Každý tento prvek se nám může během bouřky nějak vymstít.

Problematika tekoucí vody a betonu

Sprchování (či dokonce koupel), mytí nádobí, a zkrátka jakékoli použití tekoucí vody během bouře, nese svá rizika. Zaprvé jsou vodovodní trubky obvykle z kovu (často oceli nebo mědi), což znamená, že vedou elektrický proud. Zadruhé voda z kohoutku v sobě má mnoho nečistot, které vodivost neomezují. Pokud se tedy jakkoli pokryjete vodou, děláte ze sebe doslova terč pro zásah elektrickým proudem. A stačí jen zavadit.

iZdroj fotografie: Pxhere

Podobně vodivým médiem je beton použitý ve stavbách. Možná si řeknete, že je to přece kámen. Jenže betonové zdi a podlahy v sobě mají železné tyče (tzv. železobeton) a v kombinaci s betonem tak vzniká vodivé prostředí. Stejně tak je rizikové skladování plastových kanystrů s pitnou vodou přímo na betonovém povrchu. Plast totiž nabírá z betonu chemikálie, které mohou přejít do samotné vody. Jednoduchým opatřením je postavit nádobu na karton nebo dřevo.

Až příliš lákavé svíčky

Rachocení větru, déšť a blýskání přímo vybízí k zapálení svíček a například vyprávění duchařských příběhů. Jenže u svíček stačí chvilička nepozornosti a požár je na světě. Během skutečně prudkých bouřek pak mívají hasiči co dělat například s popadanými stromy, takže není dobré jim přidělávat problémy, jimž lze snadno předcházet. Buď si vyprávějte u baterky, nebo dejte svíčky do misky s vodou, abyste riziko požáru výrazně snížili.

iZdroj fotografie: Pxhere

Během silných větrů nebo intenzivních bouří bývá sklep příjemné a populární místo na to se „zašít“. Ukazuje se ale, že zase až tak bezpečný není. Pokud je skutečně pod úrovní terénu a nemá navíc okna, odřízne vám jakýkoli problém únikovou cestu. Příkladem budiž bleskové povodně, které se v některých oblastech vyskytují pravidelně i několikrát do roka. A na mnoha místech není třeba ani výraznějších srážek, stačí jeden pořádný liják.

Domácí generátory a blízkost oken

Přenosný generátor elektřiny je užitečná věc, pokud vypadne proud a potřebujete udržet aspoň ledničku. Problém je, že tyto stroje uvolňují oxid uhelnatý, který je pro lidi jedovatý. Můžete si tak snadno přivodit bolesti hlavy, nevolnost, mdloby, celkové oslabení i zvracení. Obecně vzato ho nepoužívejte v malých prostorách, jako jsou přímo obývané místnosti. A pokud není vyhnutí, zapínejte ho jen na nezbytnou dobu jako nouzové řešení (alternativou může být výkonná power banka s kapacitou desítek tisíc mAh).

iZdroj fotografie: Pxhere

Stát u okna a dívat se na venkovní bouření je poměrně lákavé a některé lidi to doslova fascinuje. Problém je, že prudký vítr vám může do oken snadno hodit něco zvenku. A i když ta věc neproletí přímo sklem, stačí jen nešikovná prasklina a pár střepů, abyste se pořezali nebo utrpěli poranění očí. U starších domů se mohou blesky dostat do pokoje i prasklinami v rámu, ačkoli takové případy jsou vzácné. Ideální je nalít si dobrý čaj a sednout si někam s knihou.

Nevypínejte zprávy a venku se schovejte

Pokud je bouře opravdu silná nebo trvá dlouho, hodí se zůstat v obraze, pokud jde o dodávky vody, proudu nebo problémy v dopravě. Nevypínejte televizi, případně nechte zapnuté rádio. Včasné informace vám mohou ušetřit mnoho problémů a připravíte se na rizikové situace předem. Nota bene v případě, že bydlíte dál od města a s „civilizací“ vás spojuje jedna autobusová nebo vlaková linka. Poškodit trať není pro bouři žádný problém.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jestli máte tu smůlu, že vás bouře zastihla venku a nemáte poblíž žádný úkryt, záleží na vaší bezprostřední reakci. Zaprvé se nedržte ničeho kovového jako deštníků nebo kola. Zadruhé se vyhněte vyvýšeným místům a otevřeným prostorům. Pamatujte, že blesk si vždycky hledá nejvyšší místo, kam se trefit. Čím níže jste, tím lépe. Samozřejmě pokud to jen trochu jde, dostaňte se co nejdříve domů nebo do města.

Máte nějaká zajetá domácí opatření, když venku začne boží dopuštění?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články