Technik rozluštil Teslovo tajemství, jak 50krát zesílit výkon elektřiny. Vyslýchala ho kvůli tomu i FBI

Elektřinou se živí víc jak 50 let. Jeho životní zkušenosti vyústily v desítky patentů i objevů. A teď učinil objev, který by změnil úplné základy toho, jak využíváme elektřinu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jim Murray ohlásil, že odhalil jedno z velkých tajemství chorvatského vynálezce Nikoly Tesly. Když mu bylo jen 5 let (Murraymu, ne Teslovi), už si vyvinul silný vztah k motorům a elektronice. Asi za to mohou otcovy vláčky, se kterými si hrál celé hodiny. Přirozený talent pak vedl k prvnímu elektromotoru, který zkonstruoval v 6 letech. V dalších letech studoval a konstruoval rakety i rádia a postupně našel zájem v jaderné fyzice.

Konstruktérem již od útlého dětství

To ho přivedlo ke konstrukci lineárního elektronového urychlovače, který v roce 1964 představil na New England Science Talent Search. Vyhrál první místo ve školním, obecním i státním kole. Kromě toho byl jeho projekt vystaven v Technickém muzeu v Bostonu. Dlouho před maturitou začal podrobně zkoumat dílo Nikoly Tesly. Fascinovala ho hlavně Teslova prohlášení o generátorech a přenosech. Přísahal, že jeho postupy znovu objeví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tyto snahy Jima nakonec přivedly k osobám jako Otis T. Carr, který měl znát Teslu osobně. On i další mu také umožnili pochopit několik ztracených Teslových tajemství. Během profesního života často experimentoval na různých technických postupech. To nakonec vedlo k vyvinutí SERP (Switched Energy Resonance Power Supply). Vysoce specializovaný okruh dokáže zesílit elektřinu až 50krát. Pak ho ještě spojil s technologií svého kamaráda.

Jak se Jim dostal do hledáčku FBI

Výsledkem bylo zesílení o 4 790 % oproti příkonu. Pokud by se tento postup dostal do výroby, otřásl by největšími elektrickými společnostmi světa. Při pohledu na tuto inovaci je těžké uvěřit, že Tesla dosáhl stejného prahu skoro o století dříve. A od té doby se ve světě generátorů odehrál jen drobný pokrok. Stačí se ovšem jen podívat na několik Teslových patentů, a je jasné, proč byl tento technik tak pečlivě sledován FBI.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jimův výzkum na tom byl podobně. Jednoho dne našel doma podivnou zprávu. Když dorazil na udané místo, několik agentů ho vyslýchalo. Jen oznámil svůj zájem o Teslu, něco si zapsali a dali to do složky s jeho jménem. „Později jsem se dověděl, že jakmile se stanu osobou zájmu, FBI uchová moji složku navěky.“ Tato očividná snaha o zastrašení Jima naštěstí neodradila. Díky modernímu pokroku a neúnavné práci více rozumíme Teslovi.

Reálná použitelnost a legislativní překážky

Technologie SERP není nic menšího než změna našeho paradigmatu porozumění elektřině. Hon za energií je nepochybně katalyzátor mnoha amerických politických rozhodnutí. Nicméně většina Američanů si je vědoma jen snah o využití uhlí, ropy, jaderné energie, větru nebo slunce. Tyto schválené směry dostávají každý rok více jak 5 miliard dolarů dotací. Nezávislí badatelé typu Jima jsou naopak naprosto ignorováni.

V roce 2012 byl jen výkon větrných elektráren v USA víc jak 60 gigawattů. To je dost na napájení 15 milionů domácností. Obnovitelné zdroje jsou často kritizovány jako nedostatečné pro uspokojení poptávky. S použitím technologií typu SERP bychom ale dostatek energie získali poměrně snadno. Dokud budou ale některé organizace legálně tyto snahy potlačovat, málokdy dojde na uspokojení potřeb běžného obyvatelstva.

Jaká je podle vás budoucnost elektřiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články