Udělejte z černého banánu na vyhození znovu čerstvě žlutý. Postačí vám fén a igelitový sáček

Internetem obíhá video s údajným návodem, jak shnilému banánu vrátit opět jeho původní svěžest. Jenže věci jsou trochu jinak, než jak se jeví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná jste na ten klip už narazili, pokud ne, najdete ho dole. YouTube kanál na něm demonstruje způsob, jak můžete doslova přetočit čas a shnilý banán vrátit do původního stav, kdy byl ještě poživatelný. Postup do značné míry připomíná vysušování mobilního telefonu, který vám spadl do vody. Ten máte také zabalit do sáčku s rýží a nechat někde volně „vegetovat“. Jenže s banánem je to trochu jinak.

Pokojová teplota versus lednice

Celý postup vypadá jako zázrak. Muž na videu zabalí hnědý banán do sáčku, nasype k němu syrovou rýži a vytlačí všechen vzduch. Takhle nechá banán na stole asi hodinu. Následně ovoce vyndá a fénem na studeno na něj chviličku fouká. A na záznamu vidíte, jak je během několika vteřin banán opět krásně žlutý. Autor ho oloupe a ukazuje užaslým divákům, že je to krásně šťavnaté ovoce, do kterého jen zbývá se s chutí zakousnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jenže tohle nikdy nebyl shnilý banán. Tenhle si jen pobyl nějakou chvíli v lednici nebo mrazáku. Ostatně při pokládání banánu na stůl můžete slyšet zřetelně ťuknutí dvou tvrdých materiálů. Normální banán takhle neťukne, ani kdybyste ho hodili proti zdi. Co se tedy reálně stalo? Video je zavádějící, protože se jedná o způsob, jak oživit pouze slupku banánu. Nikoli jak vrátit zpět proces hniloby, který ovoce nevyhnutelně čeká.

Co dělá slupka v chladu

Dlouho panuje spor o správný způsob skladování banánů – zda pokojová teplota, nebo lednice. Lednice je sice uchová déle poživatelné, jenže jejich slupka za nějakou dobu zhnědne. Vnitřku se přitom nic nestane, ten je stále normálně jedlý. Návodem ve videu je možné vrátit původní barvu hnědé slupce, protože nedošlo k žádnému rozkladu. Umístění banánu do rýže vede k odstranění vlhkosti, kterou slupka obsahuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následné použití fénu ohřeje banán na pokojovou teplotu a může vrátit slupku do původní žluté barvy. Jenže žádné odstranění vlhkosti nezvrátí proces hniloby. Autor videa má po celou dobu pouze ztuhlý banán, skutečně shnilý by se choval jinak. Schválně si někdy zkuste vzít do ruky zčernalý banán. Je prakticky nemožné držet ho takto přímo, protože neudrží tvar – je plný měkkého slizu, nikoli chutné bílé dužiny.

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články