Čech zvedl jeden telefonát a přišel o 800 000 Kč: Pravděpodobně budou brzy volat i vám

Své oběti láká rafinovaný investiční podvod. Slibuje pohádkové výdělky, ve skutečnosti své oběti obere o celoživotní úspory. Na tohle si dejte dobrý pozor!

hovor vás připraví o peníze i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Phishingové zprávy a falešné telefonáty. To jsou nejčastější nástroje moderních kyberzločinců, které mají z obětí vylákat jejich citlivé osobní údaje a přístup k jejich bankovnímu účtu. Povědomí o těchto podvodech se rychle šíří a jejich účinnost postupně klesá. Mnohem záludnější proto je takzvaný investiční podvod, kdy se oběť podvodníkovi ozve sama a dobrovolně. Takovému podvodu podlehl i senior z Olomoucka, který přišel o bezmála 800 tisíc korun.

Rafinovaný investiční podvod

Senior hledal způsob, jak zhodnotit své celoživotní úspory a na internetu narazil na zajímavou reklamu. Mělo se jednat o investiční společnost, která pomáhá obyčejným lidem zúročit jejich peníze. Ve skutečnosti se jednalo o rafinovaný investiční podvod. Muž si u domnělé investiční společnosti založil účet a následně mu byl přidělen investiční poradce.

Senior postupoval podle jeho pokynů a naposílal společnosti přes 800 tisíc korun. Navíc se nechal přesvědčit, aby si do svého počítače nainstaloval aplikaci, která domnělému poradci umožnila vzdálený přístup k jeho zařízení. Díky tomu získal nekontrolovaný přístup k bankovnímu účtu oběti, ze kterého následně odcizil další peníze.

investiční podvod
iZdroj fotografie: Rasheedhrasheed / Creative Commons / CC BY-SA

Výběr se nekonal

Když si chtěl muž z Olomoucka své „vydělané“ peníze vybrat, přišlo nemilé prozření. Při prvním pokusu mu údajná investiční společnost vyplatila 48 tisíc korun. Muž však po čase požádal o další výběr peněz. Tentokrát bez úspěchu. Domnělý investiční poradce s ním přestal komunikovat.

O pár týdnů později přišel muži email od falešné investiční společnosti, ve kterém mu bez okolků sdělili, že budou jeho účet se všemi penězi archivovat. Dále po něm vyžadovali pokutu ve výši deseti tisíc eur za předčasné ukončení spolupráce. V tu chvíli muži došlo, že se celou dobu jednalo o rafinovaný investiční podvod a obrátil se na policii.

na internetu

Nakupujete na internetu? Buďte obezřetní, šíří se nový podvod, který oběti připravuje o statisíce korun

Obětí se může stát každý

Bohužel se nejedná o jediný investiční podvod, který byl v uplynulých týdnech spáchán. Reklamy a inzeráty, které lákají na výhodné zúročení financí bez rizika a bez námahy, jsou v online prostoru stále častější. Pravidelně se objevují také na sociálních sítích. Obětí se tak může stát každý, kdo uvěří pohádkovým slibům a nedá si pozor na rafinovanou manipulaci moderních kyberzločinců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články