Máte poškrábané brýle? Obyčejná zubní pasta je odstraní raz dva. Funguje pro sluneční i dioptrické se 100% účinkem

Prasklinky a škrábance se na brýlích mohou objevit, ani nevíte jak. Naštěstí ale existuje několik receptů, které vám nejspíše ušetří chození po obchodech.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Pokud máte brýle, nejspíš potvrdíte jeden obecný trend. Ze začátku se o ně staráte jako o miminko, ale postupem času tato pečlivost trochu poleví. Pečlivé ukládání do měkce vystlané krabičky je minulostí a jste rádi, když je máte stále na stole po ruce. Případně je můžete nosit na krku nebo zachycené na vnější kapse saka. Tak jako tak jsou vystaveny mnohem většímu množství vlivů. Tudíž se často nevyhnete škrábancům a dalším potenciálním hrozbám.

Co všechno dovede zubní pasta a soda

Tento návod je super v tom, že zubní pasta je opravdu v každé domácnosti. Díky tomu se dají prasklinky odstranit, kdykoli se objeví. Jednoduše naneste trošku neabrasivní pasty na kousek bavlny a pomalu prasklinku otřete. Pasta je snadný hack pro drobné škrábance, takže pokud jsou hlubší, bude potřeba postup několikrát opakovat. Pozor na pasty s částečkami, které mají pomáhat očištění zubů, nejspíš vašim brýlím uškodí ještě víc.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud si nejste jisti kvalitou zubní pasty, je ideální ji vůbec nezkoušet, protože si brýle nechcete poškrábat ještě víc. Výbornou náhradou je ale jedlá soda, která je také součástí každé domácnosti. Případně se dá koupit v každém supermarketu a nemusíte u ní nic kontrolovat. Smíchejte trochu sody s vodou a udělejte pastu. Do té opět namočte kus měkkého hadříku a vetřete do čoček brýlí. Následně omyjte vodou, a pokud je třeba, opakujte.

Prevence a údržba

Přestože k prasklinám a oděrkám může dojít, je nejlepší se jim pokud možno vyhnout. Výše uvedené recepty nemusí platit vždy, a pokud si nejste jisti, raději oslovte výrobce nebo odborníka, zda je takový postup proveditelný. Pečlivé uskladňování brýlí a pravidelné čištění utěrkou z mikrovlákna je nejlepší péčí, jakou můžete zrakové pomůcce dopřát. Čistěte je pravidelně a dejte také pozor, aby se v utěrce nic nezachytilo, například zrnka písku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na čočkách brýlí jsou dnes už běžně ochranné filtry a filmy, které však mohou být snadno zničeny agresivními čističi. Vždycky proto používejte produkty výrobce, které jsou pro tyto předměty určeny. Cokoli příliš agresivního tuto ochranu snadno naruší. Stejně tak utěrky ve vašem pouzdru jsou tím nejlepším čistícím prostředkem. Jiný materiál může být příliš hrubý a může ochranu snadno poškodit. Tentokrát mechanicky, i bez agresivní chemie.

Denní chování je základ

Nové brýle v nás budí určitou obezřetnost, jsou prvkem, který nechceme zničit či poškodit. Jenže postupem času s námi „srostou“ a jejich použití prakticky nevnímáme. Bohužel pak není problém je zašpinit i při obyčejném nasazení na obličej nebo položením na nevhodný povrch. I takový jídelní stůl za normálního provozu je pro ně rizikové prostředí. Pak se stačí špatně opřít, případně je shodit. Přílišné ofukování a snaha je hned otřít může být kontraproduktivní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vždycky noste brýle v pouzdře a pouzdro mějte s sebou, i když odcházíte s brýlemi na nose. V pouzdře by měly být vlastně kdykoli, když nejsou přímo používány, a tudíž nesedí na tváři. Jakékoli jiné místo je pro ně rizikem. Ideální je samozřejmě tvrdé kovové pouzdro, které se dá pevně zaklapnout a vydrží i pád na zem. Brýle jsou v něm chráněny jak čistící utěrkou z mikrovlákna, tak vnitřní výstelkou. Jenže jak dlouho je takové pouzdro opravdu po ruce?

Čistíte brýle pravidelně a pečlivě, nebo už máte jinou rutinu?

Zdroj: SelectSpecs

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články