Pravda o správném nabíjení tabletu odhalena. Toto výrobci baterií neradi uslyší

Tablety všech značek převálcovaly mobilní svět, protože mají oproti notebookům i chytrým telefonům řadu výhod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tablet je obecně vzato lehčí a menší než notebook, přitom má mnohem širší použití než chytrý telefon.  Kromě toho je u tabletu také možné dosáhnout lepší výdrže a životnosti baterie včetně více jak jednoho dne plného pracovního nasazení. Nicméně toho nedosáhnete, pokud budete tablet používat naprosto bez rozmyslu. Věřte tomu nebo ne, vždycky se dá najít způsob, jak životnost baterie prodloužit.

Životní cyklus baterie tabletu

Vlastnosti baterií tabletu jsou z velké části přizpůsobeny nezbytné bezpečnosti těchto přenosných zařízení. To znamená, že elektronika musí snášet přechody teplot, otřesy nebo vibrace. I když s tím někdo nemusí souhlasit, skladování několika kilowatt může být rizikové, nota bene pokud jsou neustále v pohybu. A protože jsou skryté v těle tabletu, stará se o baterie software samotného přístroje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existují proto v zásadě tři pilíře, které mají vliv na životnost baterie, a tudíž také její výkonnost v dlouhém horizontu. Prvním je rozhodně teplota. Je vždycky dobré chránit jakýkoli přístroj před přehříváním. Při práci – a zvláště náročné – můžete cítit, že vám tablet zahřívá nohy. To logicky vede k zvýšené teplotě i u samotné baterie. Vždycky proto s tabletem pracujte tak, aby se teplo mohlo snadno dostat pryč.

Nabíjení a vybíjení

Kdysi bylo potřeba tablet nebo telefon plně vybít a pak naplno nabít, šlo o tzv. formátování baterie. To už dnes neplatí, naopak bateriím neprospívá plné vybíjení a nárazové plné nabíjení. Ideální je pohyb stavu baterie někde mezi polovinou a skoro plnou kapacitou – tedy nějakých 50–80 %. Výjimkou je první nabití přístroje. Když ho dostanete v krabici, plně ho nabijte ještě předtím, než se pustíte do prvního použití.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyhněte se nabíjení přes noc, protože baterie se dostává do smyčky. Jakmile se její kapacita naplní, software nabíjení vypne. Logicky pak stav baterie za nějakou dobu klesne pod maximum a ta se začne opět nabíjet, takže celý systém kmitá mezi maximem a skoro maximem, což při častém opakování životnost snižuje. Stejně tak nenabíjejte tablety v prostředí naprostého mrazu nebo extrémního vedra. Tyto postupy platí v první řadě pro lithiové baterie, které ovšem elektronice dominují.

Zdroj: TechRepublic

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články