Neválí se vám doma poukázka z 90. let? Kdysi ji měl doma úplně každý, dnes má statisícovou hodnotu

Kdysi jsme tyto poukázky z 90. let měli doma všichni, dnes po nich sběratelé prahnou. Prohlédněte domácnost, mají obrovskou finanční hodnotu. Můžete za ně dostat i milion korun.

klienti České pošty i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Život v komunistické éře měl svá specifika. Každý od svých rodičů či prarodičů slýchal příběhy o dlouhých frontách na banány a pomeranče. Mezi tyto dnes už legendární zážitky patřilo bezesporu i nakupování v tuzexu. Zde se však neplatilo klasickými penězi. Místo nich se používaly speciální tuzexové poukázky. Tehdy se s nimi ve velkém obchodovalo a doma je měl téměř každý. Dnes se jedná o vzácný sběratelský předmět, který má hodnotu i několika set tisíc korun.

Cenné poukázky do tuzexu

Ačkoliv byly poukázky do tuzexu ve své době poměrně běžný artikl, už tehdy byly považovány za něco cenného a vzácného. V tuzexu se za ně daly pořídit různé věci ze západu, které nebyly v běžných obchodech k dostání. Právě vidina západního zboží dělala z tuzexových poukázek žádaný artikl a dala vzniknout takzvaným vekslákům, kteří s poukázkami ve velkém obchodovali. Mnohdy za ně požadovali přehnaně vysoké ceny, které však byli lidé ochotní zaplatit. Nikoho by však ani nenapadlo, že jednou budou mít tyto poukázky hodnotu několika stovek tisíc korun.

poukázky
iZdroj fotografie: Creative Commons Zero, Public Domain Dedication / Creative Commons / CC BY-SA
Poukázky do tuzexu mají hodnotu stovek tisíc korun.

Můžete za ně dostat i milion

Sběratelé jsou obecně ochotni zaplatit astronomické částky za zdánlivě obyčejné věci. Díky tomu se z každého z nás může stát milionář. Stačí jen doma najít ten správný artikl, jako je právě stará poukázka do tuzexu. Jedna padesáti haléřová poukázka se v poslední aukci vydražila za neuvěřitelný 1,26 milion korun. Nejsou to však jen poukázky do tuzexu, za které můžete dostat hotové jmění. Sběratelé si cení také vzácných bankovek, poštovních známek nebo prvních vydání známých knih.

vrácení přeplatku

Kdo má v peněžence tento typ stokorunové bankovky, dostane za ni klidně i 100 000 Kč. Kdysi ji měl doma každý

Staré věci nevyhazujte

Až tedy budete příště dělat pořádek ve věcech na půdě, rozhodně nic bez rozmyslu nevyhazujte. Staré poukázky do tuzexu i další cennosti si nejdříve nechejte nacenit odborníky. Najdete je na různých diskuzních fórech na internetu nebo v nejbližším starožitnictví. Zde získáte prvotní odhad ceny a možná i první nabídky k odkoupení daného artiklu. Cena se samozřejmě odvíjí od celkového stavu nabízené starožitnosti a mnohdy může dalece předčit prvotní odhad.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články