Máte počítač? Za každý z nich budete muset zaplatit poplatek 5 000 Kč. Kdo nezaplatí, už ho nikdy nepoužije

Máte počítač? Tak si rovnou připravte 5 000 Kč, protože na vás čeká brutální poplatek, kterému se zřejmě nevyhnete.

i Zdroj fotografie: Butmiyuenan 2 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

I přes stanovený konec podpory pro Windows 10, mnoho uživatelů stále zůstává věrných tomuto operačnímu systému. Nedávno Microsoft oznámil, že bezpečnostní aktualizace budou nadále poskytovány i po ukončení podpory. Tato zpráva může působit pozitivně, ale podmínky této prolongace nejspíše nesplní očekávání většiny uživatelů. Do konce podpory mají uživatelé čas přemýšlet o dalším postupu. 

Prodloužení podpory

Microsoft by samozřejmě nejraději viděl, aby stávající uživatelé přešli na novější Windows 11, což je stále možné zdarma. Avšak, existují překážky, přičemž největší z nich jsou hardwarové požadavky. Mnoho počítačů, které spolehlivě běží na Windows 10, není kompatibilních s Windows 11. Nyní však Microsoft představil alternativní možnost pro prodloužení používání Windows 10. Tuto možnost oficiálně oznámil, ale není důvod věřit, že to bude bez problémů. Bezpečnostní aktualizace pro Windows 10 teď budou vyžadovat finanční prostředky, konkrétně 5 000 Kč ročně. Zpráva na stránkách Microsoftu působí neformálně a ujišťuje uživatele, že budou moci i nadále používat Windows 10 po skončení podpory. Avšak bez kvalitativních vylepšení, nových funkcí, aktualizací zabezpečení a bez technické podpory. 

Velké poplatky

I když vám nikdo nezabrání v dalším používání Windows 10, práce s neaktualizovaným systémem se s časem stane velmi riskantní z hlediska bezpečnosti. Předpokládá se, že Microsoft ještě zpřesní tuto formulaci. V současné době pouze zdůrazňuje, že uživatelům doporučuje přejít na Windows 11. Nicméně pro soukromé osoby a firmy připravuje placený program rozšířené bezpečnostní podpory s názvem ESU (Extended Security Updates). Tato služba byla již dříve známa z doby Windows 7, ale nyní bude zpoplatněná. Detaily, zejména cena této služby, zatím nebyly poskytnuty. 

iZdroj fotografie: Windows

Obrovské změny

Podle Microsoftu by ESU měl umožnit soukromým uživatelům i firmám libovolné velikosti pokračovat v bezpečném používání počítačů s Windows 10 i po oficiálním ukončení podpory. Očekává se, že ceny této služby budou odvozeny od předchozích zkušeností s ESU pro Windows 7, což znamená zpoplatnění až několika tisíc korun ročně na jedno zařízení. Microsoft však zatím nezveřejnil podrobnosti ohledně cen a dalších konkrétních podmínek. Je zajímavé, že Microsoft tuto službu nabízí i soukromým osobám, nikoliv pouze firmám. Zřejmě si je vědom toho, že cena bude klíčovým faktorem pro uživatele. V minulosti se objevili kutilové, kteří dokázali instalovat ESU balíčky pro firmy na soukromé počítače s Windows 7, což bylo zajímavým detailem.

Zdroj: ZDnet
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články