Přišla vám tato SMS zpráva? Dejte si pozor, pár kliknutí vás mohou připravit o statisíce

Pár kliknutí vás může připravit úplně o vše. Pokud vám přijde podobná SMS zpráva, rozhodně byste na ni neměli reagovat.

i Zdroj fotografie: Česká pošta
                   

Po celém Česku se šíří stále více podvodných SMS zpráv. Vzhledem k tomu, že jde o stále sofistikovanější zprávy, může být velmi těžké odhalit, zda se jedná o podvod. Proto je velmi důležité o těchto podvodech informovat. Tentokrát se podvodníci vydávají za kurýra, a co je nebezpečnější, vybrali si vhodný čas, když lidé očekávají dodání svých nových iPhonů. Podvodníci se často pokoušejí přes speciální SMS zprávy, kde vystupují jako kurýři, přesvědčit oběť, aby aktualizovala svou objednávku nebo upravila platební údaje. Obvykle takové pokusy nevedou k úspěchu, protože většina lidí nevěnuje pozornost SMS od dopravních společností, pokud nečekají na zásilku. Ale právě na začátku října, když byly nové iPhony 15 uvedeny na trh, může obětí přibývat.

Podvodná SMS

Buďte velmi opatrní, pokud obdržíte SMS zprávu od společností jako DHL, UPS, PPL nebo DPD a máte pocit, že něco není v pořádku. Zpráva, kterou jsme obdrželi, zní: „Váš balíček CZ8589656524323 čeká na pokyny: tracking-parcel-post.com.“ Tato zpráva neobsahuje žádné gramatické chyby, což je v poslední době u podvodných zpráv vzácností, který však přidádá na důvěryhodnosti. Je důležité si povšimnout, že číslo balíčku v této SMS zprávě je neobvykle dlouhé a zpráva dorazila z čísla s německou mezinárodní předvolbou. SMS obsahuje podezřelý odkaz, který vás přesměruje na falešnou webovou stránku společnosti UPS.

Podvodná SMS iZdroj fotografie: abcMedia.cz
Takto vypadá jedna z taktik podvodníků, kteří se vydávají za Českou poštu.

Falešná webová stránka

Po rozkliknutí odkazu budete přesměrování na webovou stránku, která se tváří jako oficiální stránka dopravní služby. Je však třeba věnovat velkou pozornost znění URL, snadno v ní lze rozpoznat nejrůznější nesrovnalosti. Doporučujeme si pro porovnání vyhledat oficiální webovou stránku na internetu a porovnat ji s tou, na kterou jste skrze SMS byli přesměrování. Falešná stránka se vás bude snažit přimět zaplatit „celní poplatky”. Častokrát se jedná o zanedbatelné částky, které jsou takto nízké, aby obětem podvodu nedělalo problém je zaplatit. Jenže v moment, kdy oběť na webovou stránku zadá své platební údaje, podvodníci ho okradou o vše.

Co dělat?

Nejlepší je být vždy velmi opatrný. Pokud obdržíte podezřelou SMS zprávu, zkontrolujte adresní řádek webové stránky, na kterou jste byli odkázáni. Také si ověřte číslo balíku s reálným číslem objednávky. Pokud máte pochybnosti, zavolejte na oficiální bezplatnou linku dopravní společnosti a dotazujte se na situaci. Nikdy se nenechte zlákat podvodníky, kteří se pokoušejí získat vaše osobní údaje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články