Platíte si zdravotní pojištění? Zkontrolujte si telefon, hrozí vám totiž, že přijdete o všechny své úspory

Českem se opět šíří podvodné SMS. Tentokrát se podvodníci vydávají za všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

i Zdroj fotografie: VZP ČR
                   

Zdá se, že s podvodnými SMS se po Česku roztrhl pytel. Podvodníci se vydávají za nejrůznější známé společnosti a snaží se z jejich klientů vylákat osobní i bankovní údaje za účelem zisku jejich finančního obnosu. Aktuálně se opakovaně objevují podvodné SMS zprávy, které jsou zaměřeny na klienty zdravotní pojišťovny VZP ČR. 

Nebezpečné zprávy

Tyto zprávy na první pohled vypadají, že jsou oficiálními zprávami od VZP ČR a žádají adresáty, aby vyplnili své osobní údaje na falešné webové stránce nebo se přihlásili do aplikace Moje VZP. Slibují různé výhody, jako je zaslání přeplatků nebo nejrůznějších bonusů. Vzhledem k těmto podvodům VZP ČR vydala varování klientům, aby byli opatrní a neposkytovali své osobní údaje.

Chce to obezřetnost

Podle bezpečnostního ředitele VZP ČR, Jana Svobody, bylo rozesláno tisíce těchto SMS zpráv a riziko vzniká v okamžiku, kdy klient vyplní své údaje na falešném odkazu. VZP ČR zdůrazňuje, aby klienti neotevírali žádné odkazy, které vedou na stránky mimo oficiální webové stránky VZP ČR, které jsou dostupné na adrese https://www.vzp.cz. Pokud klient není jistý, zda přijatá zpráva je od VZP ČR, může ověřit její pravost na infolince VZP: +420 952 222 222. 

Podvodný e-mail i

Na co si dát pozor

Klienti by si měli dávat pozor na detaily, jako je jméno odesílatele – v oficiálních zprávách od VZP by mělo být uvedeno „VZP CR“ nebo „EKK“. VZP ČR aktivně upozorňuje klienty na tato podvodná rizika prostřednictvím sociálních médií, aplikace Moje VZP a na svých klientských pracovištích. Je důležité být obezřetný a nenechat se nachytat na podobné podvody. V ohrožení jsou všichni klienti VZP, SMS může přijít i vám.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články