Platíte si zdravotní pojištění? Zkontrolujte si telefon, možná jste přišli o všechny své peníze

Platíte si zdravotní pojištění? Pak můžete brzy přijít o všechny své peníze. Dejte si pozor, toto se vám brzy může stát.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vydala upozornění na podvodné SMS zprávy, které se v Česku poprvé objevily koncem října. Kybernetičtí podvodníci však nepolevují a i nadále rozšiřují falešné textové zprávy mezi uživatele v Česku. 

Podvodné SMS zprávy

VZP již předtím informovalo o podvodných SMS zprávách, které se za zdravotní pojišťovnu vydávají. Podle nejnovějšího varování VZP pokračují útočníci ve svých aktivitách a odhaduje se, že v Česku může kolovat tisíce podvodných zpráv. Tyto zprávy jsou rozesílány z různých telefonních čísel, což komplikuje jejich blokování. Ještě není jasné, zda se podvodníkům během posledních dvou týdnů podařilo někoho oklamat. Mluvčí VZP, Viktorie Plívová, varovala, že někteří klienti obdrželi falešné SMS zprávy na své mobilní telefony, které vyzývají k finanční transakci týkající se zdravotního pojištění u VZP. 

Takové SMS zprávy jsou rozesílány všem, kteří si platí zdravotní pojištění u VZP. Pokud mezi tyto jedince patříte, týká se to i vás. Je proto důležité, abyste byli obezřetní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zprávy vypadají

Zprávy obsahovaly texty o „výplatě peněz“ nebo „čekající pojistné výplatě“ a odkazovaly na podvodné webové stránky vzp-portal.online. Mluvčí zdůraznila, že klienti by měli tyto zprávy ignorovat a rozhodně neprovádět žádné finanční transakce přes ně. Upozornila také, že webová adresa uvedená ve zprávě je falešná. Když uživatelé kliknou na odkaz, dostanou se na podvodný web, který se podobá pravým webovým stránkám VZP. Podvodníci poté požadují přihlášení pomocí bankovní identity a tvrdí, že je to nezbytné pro získání peněz. Plívová vysvětlila, že bankovní identita se ve skutečnosti používá při ověřování občanů a poznamenala, že i pozornější uživatelé mohou přehlédnout, že poskytnou podvodníkům přístup k bankovnímu účtu. 

Mluvčí rovněž doporučila, aby uživatelé, kteří mají pochybnosti o autentičnosti zprávy, ověřili její pravost na infolince VZP: +420 952 222 222. Jako jasný ukazatel pravosti zpráv od VZP uvedla, že skutečné zprávy mají ve jméně odesílatele uvedeno „VZP CR“ nebo „EKK“.

Zdroj: Novinky
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články