Plastové potrubí představuje při požáru daleko větší nebezpečí, než se myslelo

Laboratorní testy odhalily po nedávných požárech v Kalifornii ve vodě značné množství benzenu, který tam předtím nebyl.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V srpnu roku 2020 se údolím San Lorenzo severně od Santa Cruz v Kalifornii prohnaly masivní požáry, které zničily skoro 1 500 budov a zároveň vystavily veškeré inženýrské sítě extrémnímu žáru. Ještě před uhašením požáru byla zaznamenána zvýšená hladina benzenu v pitné vodě, a to na úrovni asi 9,1 částic na miliardu, což je devětkrát víc, než je povolené bezpečné maximum.

Rizika vystavení extrémním teplotám

Nejedná se o první případ, kdy zvýšení karcinogenů následovalo právě po požárech. Kalifornské úřady našly nebezpečné hladiny benzenu a dalších sloučenin i v Santa Rose po požárech v roce 2017 a v Paradise City v roce 2018. Vědci mají podezření, že – kromě jiných možností – uvolňují tyto chemikálie plastové vodovodní trubky, pokud jsou vystavené extrémnímu teplu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Laboratorní testy následně ukázaly, že je to zcela možné. Při pokusu vystavili vědci běžně používané trubky tvořící vodovodní sítě teplotám v rozsahu 200–400 stupňů Celsia. Takovýto rozsah teplot odpovídá blízkosti plamenů, potrubí je při něm poškozeno, ale ne úplně zničeno. Stejné trubky byly také získány z domovů zasažených zmíněnými požáry v roce 2018 a jejich stav dokládá, při jaké úrovni žáru se může tento druh plastu roztavit.

Zdraví ohrožující kontaminace

Když badatelé trubky následně ponořili do vody a ochladili je, došlo k uvolnění více než 100 druhů chemikálií včetně benzenu. Tento výsledek se objevil u 10 z 11 typů potrubí použitého pro zahřívací experiment. Některé typy kontaminace tak celkem jasně pocházejí z termálně narušeného plastu. Je samozřejmě vyloučené provádět experimenty uprostřed zuřícího požáru, zjistit tedy přesný proces kontaminace nelze. Inspekce ohněm poškozených trubek ovšem ukázala docela jasně, jaké teploty mohly zakusit.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vystavení benzenu může u člověka vyvolat okamžité zdravotní problémy jako podráždění hrdla i kůže či mdloby. Objevit se ale mohou i dlouhodobé potíže jako například leukémie. Vědci proto jasně doporučili nahradit plastové potrubí jinými druhy trubek z teplu odolných kovů, a to všude tam, kde to jen podmínky v těchto lokalitách stíhaných požáry dovolují.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články