Americké systémy Patriot se pasivně zapojí do války na Ukrajině. Jde pravděpodobně o nejlepší zbraň NATO

Systémy Patriot si proslulost získaly během války v Perském zálivu proti iráckým raketám Scud. Jejich schopnosti se od té doby v mnohém zlepšily.

i Zdroj fotografie: Uživatel MathKnight / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud NATO nebo američtí spojenci potřebují kvalitně ochránit vzdušný prostor, nejčastěji použijí protivzdušný systém MIM-104 Patriot. Jde o legendární zbraň, která si svou pověst získala v roce 1991 ve válce proti Iráku. Chránila proti útokům raket Scud vojáky v Saúdské Arábii a Izraeli. Nyní se ocitne na hranici bojové zóny, protože bude umístěna na území Polska v těsné blízkosti Ukrajiny. Může teoreticky zasáhnout i proti ruským střelám.

Nejprve používán jako protiletadlový

Na systému Patriot jeho výrobce, společnost Raytheon, začal pracovat již v 70. letech. Měl nahradit předchozí systémy protivzdušné obrany středního a dlouhého doletu. V prvopočátku byl určený hlavně pro úlohu protiletadlové obrany. Později se začal používat více jako systém protiraketové obrany, který je schopen sestřelovat i balistické rakety dlouhého doletu. To je schopnost, kterou má jen několik systémů na světě.

Do výzbroje amerických ozbrojených sil začal Patriot přicházet kolem roku 1981. Zbraň byla postavena kolem radaru AN/MPQ-53, v pozdějších letech do něj byly integrovány modernější typy radarů. Kromě nich je vybaven řídicím centrem, komunikací včetně stožárových systémů, které vytvářejí integrovanou síť sloužící k řízení. Disponuje i vlastním generátorem, který ho zásobuje elektřinou. Všechny systémy jsou mobilní, aby se daly snadno rozmístit.

Dosah nových raket se výrazně zvýšil

Nejdůležitější částí jsou samotné používané rakety. Ty jsou většinou umístěny na speciálním návěsu, který je možné snadno přemístit na požadovanou pozici. Obsahuje většinou čtyři kanystry se čtyřmi raketami. Střely se postupem doby výrazně měnily. První verze měly dosah 70 kilometrů a byly určené hlavně proti letadlům. Současné verze mají dosah 160 kilometrů, do výšky až 40 kilometrů. Jsou optimalizované proti raketám a méně proti letadlům. Jejich rychlost je přes Mach 4. Hlavice má hmotnost 90 kilogramů.

iZdroj fotografie: Uživatel Darkone / Creative Commons / CC BY-SA

Opravdovou zkouškou systém prošel ve válce v Perském zálivu. Ví se, že zasahoval proti více než 40 balistickým střelám. O tom, s jakou úspěšností, se stále vedou diskuze, ale ne vždy úspěšný byl. Ovšem od té doby se jeho parametry značně vylepšily. Systém koupila řada amerických spojenců v NATO i mimo něj, jako Japonsko, Izrael a další. Právě Izrael systém úspěšně použil i proti syrským letadlům a několika raketám.

Německo, které je jedním z provozovatelů Patriotu, nabídlo jeho rozmístění v Polsku v reakci na zásah Polska raketou či raketami. Ty dle všeho byly ukrajinské protivzdušné a zasahovaly proti ruské střele. Německý MIM-104 má být umístěn blízko hranic. Je tak tedy možné, že pokud by nějakou ruskou střelu vyhodnotil jako hrozbu pro Polsko, mohl by ji sestřelit ještě nad Ukrajinou. Tím by se vlastně moderní západní systém nepřímo zapojil do války mezi Ukrajinou a Ruskem.

Jaká strategie může pomoci Ukrajině vyhrát válku s Ruskem?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články