Co se stane s naším profilem na sociálních sítích po smrti? Někomu je smazán, jiným změněn na pamětní stránku

Donedávna se v závětích hovořilo většinou o penězích a přenechávání majetku. Dnes však stojí za to při uvažování o závěti zohlednit i naše hodnoty uložené v digitálním prostoru.

i Zdroj fotografie: Vít Luštinec / Creative Commons / Public Domain
                   

Dnešní doba se pohybuje v širokém spektru digitalizace, a ačkoli se tomu starší generace vyhýbá, je to nevyhnutelná záležitost. Informace na internetu tedy mají za poslední roky výrazně vyšší hodnotu, než na počátcích vzniku sociálních médií. Lidé, co přenechávají digitální závěť, berou tento faktor v potaz, a často ve svém odkazu uvádějí, jak třeba nakládat s jejich profily. To většinou navazuje na nějakou kontinuitu nebo kompletní smazání profilu na sociálních sítích či jakékoli internetové službě, kde poskytují své osobní informace.

Závěť v digitální podobě

Když se zmiňuje tento dokument, tak se může jednat o neformální prohlášení, které se nepojí s žádnými právníky ani rozsudkovými soudy. I přesto si jsou lidé v tomto odvětví vědomi toho, že to, co na těchto účtech lidé ukládají, je pro ně velmi důležité, byť se tyto osoby snaží distancovat od jakýchkoli face-to-face setkání.

Velikáni sociálních služeb

K tomu se samozřejmě pojí i poskytovatelé licenčních smluv. Největší poskytovatelé těchto služeb totiž mají přesný scénář, kdo a co může určitým způsobem manipulovat s uživatelským účtem. Ať už v případě úmrtí nebo trvalé neaktivity. Tyto typické služby poskytují nejznámější sociální sítě a média jako např. Google nebo Instagram. Každá taková služba má své podmínky a kritéria.

Jak to u jednotlivých digitálních služeb funguje?

Google vám třeba umožňuje rozhodnout, co se stane s vaším účtem, pokud bude po určitou dobu neaktivní. Můžete si vybrat, jak dlouho bude Google považovat účet za neaktivní, a můžete si vybrat přítele, který bude po uplynutí této doby automaticky kontaktován, aby s účtem provedl akci. Máte možnost také rozhodnout, že jej jednoduše odstraníte spolu se všemi svými vloženými údaji.

iZdroj fotografie: Unsplash

Podobně jsou na tom i velikáni sociální komunikace jako Instagram, Facebook či Twitter. Ti poskytují podobné možnosti pro správu účtu zesnulé osoby. Účet lze změnit na pamětní stránku, nebo lze požádat o jeho odstranění. Přihlašovací údaje nebudou poskytnuty třetím stranám. Naopak třeba u Twitteru mají členové rodiny možnost deaktivovat účet zesnulého člověka, ale přístup k účtu jim nebude v žádném případě přidělen. Je dobré ještě zmínit účty od Microsoftu, který je po dvou letech neaktivity automaticky maže.

Způsob, jak po sobě něco zanechat

Důvody jsou poměrně různorodé. Možná nechcete, aby vaše pravnouče četlo všechny vaše příspěvky na Facebooku. Máte strach z toho někomu dávat osobní hesla a informace. Existují i případy, kdy po sobě lidé zanechají veškeré odkazy na vlastní příspěvky, avšak neumožní přidávat nové. Je však i taková banální možnost, že zapomenete informovat svou blízkou osobu a neposkytnete jí informace k vašemu účtu. V důsledku se pak vše ztratí. Proto je třeba pečlivě zvážit i otázku digitálního odkazu. Může se totiž dochovat až po několik dalších generací.

Jsou podle Vás tyto digitalizace pro zanechání závěti nezbytné?

Zdroj: TrustAndWill
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články