Jak vypadaly vynálezy na svém začátku? Sekačka připomínala vojenskou techniku, kalkulačka měla 130stránkový manuál

Myšlení inženýrů a konstruktérů v žádném případě nestojí na místě. I věci, které už se pevně usadily v našem životě, podléhají stálému vývoji, a tudíž i proměnám.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

S každou inovací se věci o kousek vzdalují od svých originálů. O to zajímavější je se pak ohlédnout, jak nám důvěrně známá zařízení vypadala ve svých zcela původních verzích. Například první sekačka na trávu prý hučela jako tank. Nejzářnějším příkladem jsou dnes mobilní telefony, kde lze změny ve vývoji sledovat prakticky v živém přenosu. Proměny elektroniky postupují ovšem značně rychleji než u ostatních skupin produktů.

Kolečkové brusle

Počátkem 20. století byly ve Spojených státech kolečkové brusle v plném proudu a i svým designem se podobaly dnešním. V Evropě se v té době ujaly šlapací válečky pocházející od Edwarda Petriniho. Vypadají kupodivu celkem moderně a není obtížné si takovou věc představit někde za výlohou obchodu se sportovním vybavením.

Kalkulačka jako psací stroj

Marchant XLA je jedním z prvních kalkulátorů světa, který byl uveden do sériové výroby. Americká společnost ho vyvinula v roce 1913. Kolosální přístroj využívaly hlavně pokladní ve velkých obchodních domech. Součástí balení tohoto počítacího zařízení byla také uživatelská příručka o rozsahu 130 stran. Uvolňující čtení na volné večery.

iZdroj fotografie: Public Domain

Úprava vlasů

V roce 1905 představil Němec Karl-Ludwig Nessle první stroj na perm, tedy trvalou úpravu vlasů. Kolem pramínků bylo namotáno dvanáct dlouhých a také dosti těžkých mosazných tyčí. Ty byly připojeny k elektrickému topnému zařízení. Celá procedura navození krásy tímto přístrojem trvala tehdy asi 5 hodin.

Malý zahradní tank

První sekačka na trávu byla použita coby experiment v botanické zahradě v St. Louis v USA a pokus byl proveden v roce 1916. Šlo o tak hlasité zařízení, že přes možnost sériové výroby bylo nutné první dodávky pozastavit. O rok později už se objevila výrazně tišší verze.

Sledování vzdušného prostoru

Monitoring vzdušného prostoru je podstatná součást činnosti jakékoli armády na světě, tedy samozřejmě i té americké. Zvukový lokátor americké výroby ve 20. letech minulého století tvořily dvě obrovské trubky, které měl pomocí kabelů zapojen operátor do uší.

iZdroj fotografie: Public Domain

Počítač s možností tisku

Pioneer Printe byl mechanický počítač s vlastní funkcí automatického tisku. Byl také nazván „diferenčním motorem“. K jeho vytvoření došlo v roce 1934 na základě vynálezu anglického matematika Charlese Babbage.

Praní pomocí elektřiny

Thor z roku 1908 je jedna z prvních praček poháněných elektřinou. Uvnitř stroje byl dřevěný buben, který střídal osm otáček po směru hodinových ručiček a osm proti směru hodinových ručiček.

iZdroj fotografie: Public Domain

Bezpečnost především

Už v roce 1917 byli američtí námořníci vybaveni záchrannými vestami. Ty měly ovšem daleko do dnešních pohodlných vest nebo ramínek a spíš to celé vypadalo jako matrace přivázaná kolem těla.

Krásné toasty každý den

Topinkovač americké firmy Frank and Clark z roku 1924 není první, je ovšem nejkrásnější. Připomíná staré hodiny na krbové římse. Dnes už takový neseženete.

Jaké nejstarší zařízení máte doma?

Zdroj: TheScientist

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články