Odstraňte z auta zaschlé kapky vody dříve, než bude pozdě. Otravné pozůstatky nejen hyzdí, ale i ničí povrchový lak

Vodní skvrny na vašem voze jsou něčím, co snadno hyzdí jinak krásný vzhled bezchybného laku. Přitom zdání klame a jejich odstranění není nejjednodušší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Znáte to určitě sami. Na autě se objeví nejrůznější fleky, ovály a kolečka a i když je něčím utřete, stejně se za nějakou dobu objeví znovu. Přitom by se zdálo, že na ně stačí hadřík namočený v normální vodě. Jenže to nejsou zcela obyčejné skvrny a tím pádem ani jejich odstranění není zcela jednoduché. Respektive dá se ho dosáhnout běžně dostupnými prostředky, jen je potřeba vědět, jak a které na to použít.

Co je to vlastně za skvrny

Skvrny nejrůznějšího tvaru na laku auta a také sklech jsou pozůstatky vody, hlavně tvrdé. Ta bohužel zaschla vlastním odpařením a nechala na barvě něco jako svého ducha. Veškerá voda totiž obsahuje minerální látky, ovšem tvrdá ještě ve větší míře. Proto po jejím odpaření zůstanou na místě pozůstatky hlavně vápníku a hořčíku. Pokud je taková voda otřena ještě v kapalném skupenství, nic po ní nezůstane a nic se nebude znovu objevovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud by tento druh skvrn měl jenom obtěžovat majitele, není to ještě takový problém – majitelé prominou. Jenže jejich dlouhodobá přítomnost může poškodit samotný lak na autě. Čím déle totiž tyto minerály zůstávají na povrchu, tím více se do něj zažírají a tím hůře jdou pak odstranit. Jakmile se začnou prolínat se samotným lakem, jejich odstranění vyžaduje pokročilé metody jako různá broušení, nebo zcela nový nátěr. .

Druhé umytí a osušení

Budete potřebovat čistý kbelík teplé mydlinkové vody a další kbelík s čistou vodou na opláchnutí. Dále mycí rukavice a houbu, hadici s vodou, normální ručníky a také utěrku z mikrovlákna. Umyjte auto zcela normálně, jen s několika odchylkami. Namočte mycí rukavici do mýdlové vody, pak ji opláchněte v normální a postup opakujte. Mytí provádějte jen tehdy, když je povrch laku zcela studený. Celý povrch pečlivě opláchněte zahradní hadicí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile domyjete, okamžitě začněte s osušením a to shora dolů. Ideálně proveďte ve dvou osobách, aby voda měla co nejméně času na odpaření. Pokud tento postup nezabírá, zkuste auto umýt destilovanou vodou. I když je to dražší postup, destilovaná voda je bez minerálů. Pokud potřebujete odstranit skvrny jen na určitém místě, je ideální použít speciální prostředek pro konkrétní účel. Už jste se s nimi setkali? Co na ně zabralo?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články