Zloděj se mu vloupal do bytu, stačil mu k tomu obyčejný telefon. Jde o nový trik podvodníků, dejte si pozor

Zloději se mu vloupali do bytu, stačil jim k tomu jen telefon. Nový trik zlodějů zneužívá zranitelnosti dveří s elektronickým zámkem. Otevře je každý s Android telefonem.

nový trik i Zdroj fotografie: BrokenSphere / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mobilní telefony s operačním systémem Android jsou rozšířené po celém světě a sám Android je nejrozšířenějším operačním systémem vůbec. S tím souvisí i množství hackerských útoků, které jsou právě na tento operační systém mířeny. Kyberzločinci využívají každou bezpečnostní slabinu, kterou dokáží odhalit. Některé z nich jsou pro běžné uživatele značně nebezpečné. Nový trik umožňuje hackerům vloupat se do dveří s elektronickým zámkem.

Nový trik dostane hackery do vašeho bytu

Tato nebezpečná zranitelnost se opět týká telefonů s operačním systémem Android. V současné době hrozí bezprostřední riziko hotelovým pokojům, které používají dveře s elektrickým zámkem. Je však možné, že by hackeři dokázali nový trik použít i na dveře do vašeho bytu či domu. Dveře s klasickým klíčem jsou v dnešní době na ústupu převážně ve světě hoteliérství. K dostání jsou však dveře s různými typy elektronických zámků i pro naše byty či domy. Na výběr máte ze zámku na čipovou kartu nebo třeba otisk prstu.

za pomoci telefonu
iZdroj fotografie: Брусника / Creative Commons / CC BY-SA
Elektronický zámek dveří představuje značné bezpečnostní riziko.

Hackeři pořádali vlastní konferenci

Hackeři tuto zranitelnost objevili už v roce 2022, kdy se v Las Vegas konala celosvětová hackerská konference. Stejně jako v jiných komunitách i mezi hackery funguje soutěživost a někteří z přítomných přišli se zajímavou výzvou. Začali se zajímat o bezpečnostní infrastrukturu hotelů, ve kterých během konference pobývali, a cílem bylo právě prolomení přístupu ke dveřím s elektronickým zámkem za pomoci telefonu. Dneska už víme, že tato snaha byla úspěšná a nový trik nyní ohrožuje všechny hotely na světě. Brzy se bude jednat o běžný způsob, jakým se budou zločinci vkrádat do našich domovů.

Notebook

Máte ho v počítači a celou dobu vás přes něj sledují: Známý počítačový program ví kde bydlíte, zítra vám mohou zaklepat na dveře

Zranitelnost se zatím týká pouze hotelů

V současné době se bavíme o 13 tisících hotelech ve 131 zemích světa a 3 milionech dveří, které mohou hackeři otevřít za pomoci telefonu. Nový trik umožňuje zločincům hacknout kódy přístupových karet a následně si karty nahrát do telefonu s Androidem. Poté už jen stačí přistoupit k vybraným dveřím a telefon přiložit k zámku podobně, jako když v obchodě platíte nákup. Společnost Dormakaba, která zajišťuje šifrování elektronických zámků dveří, momentálně pracuje na nápravě této nebezpečné zranitelnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články