Nový experimentální reaktor produkující velké množství jaderného odpadu má dostat zelenou. Jde o důvod mezinárodního znepokojení?

Dvě elektrárenské společnosti vlastněné Gatesem a Buffettem se rozhodly vybudovat zcela nový jaderný reaktor.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dosluhující uhelná elektrárna ve Wyomingu má být nahrazena novým experimentálním reaktorem budovaným firmami vlastněnými Billem Gatesem a Warrenem Buffettem. Gatesova TerraPower a Buffettova PacifiCorp doufají, že lokalita pro novou elektrárnu bude potvrzena do konce roku. Z vědeckých řad se však ozývají i určitá varování, která se týkají bezpečnosti takového počinu.

Nový, jaderný, experimentální

Reaktor zvaný Natrium je fúzní reaktor na roztavený sodík. Podobné jsou stavěny v Číně, jsou však zdrojem silného mezinárodního znepokojení. Důvodem těchto obav je skutečnost, že reaktor tohoto typu produkuje více jaderného materiálu, než ho sám spotřebuje. A jedním z produktů je i plutonium. To může být následně použito buď v dalších jaderných reaktorech, nebo také na výrobu jaderných zbraní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Samotná produkce plutonia přitom není nebezpečná, to jeho využití je skutečnost, která mnohé trápí. Ovšem hlavním důvodem zájmu o reaktory tohoto typu je jejich vysoká efektivita. Valná většina světově používaných reaktorů používá k chlazení probíhajících reakcí vodu. Takový postup však dokáže z uranu vytěžit méně než jedno jediné procento energie.

Sůl jako cesta k nové vlně energie

V ideálním reaktoru na roztavenou sůl je efektivita celé reakce více jak stokrát vyšší. To v překladu znamená, že menší reaktor s menším množstvím paliva se může postarat o mnohem větší energetický výstup. Pro Natrium a jemu podobné reaktory nebude efektivita zase tak vysoká. Navíc v delším časovém horizontu může být tato míra výkonu dosažena jen tak, že bude spotřebované palivo recyklováno a znovu použito.

iZdroj fotografie: Pixabay

Analýzy některých veděckých organizací také zdůrazňují obavy o bezpečnost těchto reaktorů. Jde především o vysokou reaktivitu samotného taveného sodíku, nezanedbatelné je však i dříve zmíněné riziko produkce jaderných zbraní. V současné době existují dva podobné reaktory v Rusku, další se testují v Japonsku a Londýně. Čínské by měly začít provoz v letech 2023–2026, ten americký nejspíš koncem dekády.

Zdroj: IFLscience

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
Události247.cz
Události247.cz
,,Hrozba jaderného konfliktu nepominula. Naopak se zvýšila,“ říká exprezident Ruska Medveděv
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu