Nově vyvinuté zařízení by mohlo vyrábět elektrickou energii pomocí stínů

Technologie a technika jdou neustále kupředu a to, co je dnes nové, bude zítra staré a nemoderní, alespoň tak se to říká a něco na tom bude. Vývoj jde opravdu velmi rychle vpřed a my obyčejní smrtelníci ani nestíháme vnímat, co všechno odborníci a vědci vymýšlejí za vynálezy.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Například nedávno bylo vyvinuto nové zařízení, které by mohlo vyrábět elektrickou energii pomocí stínů. Zařízení by využívalo kontrast mezi světlem a tmou k tomu, aby vytvořilo proud pro napájení malého zařízení. Pojďme si toto chytré zařízení na stíny trochu přiblížit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bez elektřiny si dnes nedokážeme život ani představit

Spolupráce světla a stínu

Představte si, že jednoho dne se spojí světlo se stíny, a vznikne z toho nová energie, jenž bude nám lidem poskytnuta. Dva protiklady, které jsou tu s námi už od pradávna a v nichž jsou obrovské pravdy, se spojí, aby nám pomohly získat energii, která už brzy možná dojde, alespoň z neobnovitelných zdrojů. Bude k tomu sloužit jedno velmi chytré zařízení, jež bude využívat kontrasty stíny a tmy. Následně vytvoří elektrickou energii, která bude potřebná pro napájení nějakého malého zařízení.

Funguje kdekoliv

Jak už jsme se zmínili výše, tak nové zařízení bude využívat kontrast mezi jasnými světelnými skvrnami a stíny. Tato zajímavá spolupráce vytvoří elektrický proud, který bude moci napájet nějakou malou elektroniku. Tímto způsobem bude možné získávat energii kdekoliv na Zemi, a to nejenom v otevřených prostorech. Prostě umístíte zařízení na světlo a necháte ho pracovat, tvrdí vědec Tan na materiály z Národní univerzity v Singapuru.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Možná budeme vyrábět elektřinu další metodou

Vyšší kontrast, více energie

Tan spolu s jeho týmem kolegů vytvořili zařízení, které se nazývá generátor energie se stínovým efektem a umístěním super thinového povlaku zlata na křemík, což je typický materiál solárních panelů. Stejně jako v solárním panelu nebo článku, světlo zářící na křemík napájí jeho elektrony. Se zlatou vrstvou generuje generátor energie se stínovým efektem elektrický proud, když část zařízení je umístěna ve stínu. Čím větší je kontrast mezi světlem a tmou, tím více energie generátor generuje.

Poháněl elektrické hodinky

Nabité elektrony vyskočí z křemíku na zlato. Když je část zařízení zastíněna, napětí osvětleného kovu se zvyšuje vzhledem k temné oblasti a elektrony v proudu generátoru klesnou z vysokého na nízké napětí. Jejich posláním přes externí obvod se vytvoří proude, který může následně pohánět nějaké zařízení. Tým vyzkoušel toto zařízení s osmi generátory. Za slabého světla se jim podařilo napájet elektrické hodiny. Zařízení mohou také sloužit jako senzory. Když projížděl dálkově ovládaný vůz, jeho stín padnul na generátor, čímž vytvořil elektřinu, která rozsvítila LED světlo. Mnoho lidí si myslí, že toto zařízení j ničemu, ale vědec Tan si trvá na svém a věří, že i stíny mohou být užitečné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články