Nové silniční radary o vás zjistí vše: Hrozí vám pokuta skoro za cokoliv

Od března tohoto roku Polsko zahájilo první fázi obnovy svých rychlostních kamer, první se už objevily na hranicích s Českem.

i Zdroj fotografie: Šjů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Až 247 stávajících zařízení, která místní řidiči nazývají „hnízda ptáků“, bude nahrazeno moderními radary s výrazně zlepšenými schopnostmi. Úzké a vysoké sloupy vybavené špičkovými kamerami mohou současně monitorovat až 32 vozidel na osmi pruzích. Čeští řidiči by měli být také ostražití, protože tyto radary dokážou zachytit i porušení pravidel jedoucí vozidla zezadu. První super radar již byl nainstalován nedaleko českých hranic, konkrétně na silnici v polském městě Mokre-Kolonia, asi tři kilometry od Krnova, jak informuje Denik.cz. 

Nové super radary

S časem by měly zastaralé kamery Fotorapid CM, které trpí častými technickými problémy a omezenou funkcionalitou, nahradit nová zařízení MultaRadar CD a Mesta Fusion RN. V první fázi obnovy, která začala v březnu tohoto roku, bude celkem nahrazeno 247 rychlostních kamer, z toho 100 zařízení MultaRadar CD a 147 zařízení Mesta Fusion RN. Oba tyto radary jsou pro řidiče jistě důvodem ke znepokojení, přičemž druhý z nich je z obou těchto zařízení náročnější. Úzký a vysoký sloup skrývá kamery vysoké kvality schopné zachytit obličeje řidiče i pasažérů ve vysokém rozlišení. 

Češi se musí mít na pozoru

Zařízení Mesta Fusion RN může současně sledovat až 32 vozidel na osmi pruzích a je téměř nemožné ho uniknout při jakémkoli porušení pravidel, jak informuje polský web Interia.pl. Kromě detekce překročení rychlosti může udělovat pokuty za nepoužívání bezpečnostního pásu, používání mobilního telefonu během řízení, nelegální předjíždění, nedostatečný odstup mezi vozidly nebo nepřiměřenou změnu pruhu. 

Radar Mesta Fusion RN je schopen detekovat překročení rychlostního limitu ihned po dopravním značení měnícím rychlostní limit, a to jak zepředu, tak zezadu, až do vzdálenosti 200 metrů.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Umí toho opravdu mnoho

Současně čte registrační značky projíždějících vozidel a v reálném čase je odesílá do databáze GITD, což umožňuje úřadům například zjistit, zda majitel vozidla zaplatil povinné pojištění. Tyto schopnosti však mají svou cenu, přičemž cena jednoho radarového zařízení se pohybuje kolem 1 250 000 Kč. Je důležité poznamenat, že podle polských médií nejsou všechny tyto nové radary aktuálně nastaveny tak, aby detekovaly porušení pravidel jiné než překročení rychlostního limitu. Zatím.

Zdroj: Autosalon
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Redaktorem jsem již 6. rokem. Specializuji se na optické a vizuální testy, hádanky a rébusy, ale i zpravodajství a informace o nových technologiích, přičemž zábavnou formou podporuji vědeckou gramotnost čtenářů.

Zobrazit další články