Kombinace, kterou Rusko rádo straší svět: Nejrychlejší bojový letoun současnosti s hypersonickou střelou Kinžál

Hypersonické zbraně jsou v Rusku vystavované na odiv, protože dokáží překonat i protivzdušnou obranu. Vychvalovaný Kinžál je vlastně jakýmsi hybridem.

MiG-31 se střelou Kinžál i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud chce Rusko opravdu postrašit a nevyužívat k tomu jaderné zbraně, má ještě jednu účinnou možnost. Stačí, pokud na stíhací letoun MiG-31, což je nejrychlejší bojové letadlo na světě, umístí střelu Kinžál. Její rychlost může přesáhnout desetinásobek rychlosti zvuku, a ještě může manévrovat, proto ji v podstatě není možné zastavit. Před několika dny stačila na Ukrajině ke spuštění poplachu zpráva na Telegramu o této dvojici údajně startující ze základny v Bělorusku. I když se později ukázala jako falešná.

Původně sovětská velmi rychlá stíhačka

Rusko v této hrůzostrašné kombinaci využívá dva systémy. Jeden je starý, pochází z dob Sovětského svazu, druhý je naopak velkou novinkou. Starým systémem je MiG-31. Jedná se o nadzvukový stíhací letoun původně určený k tomu, aby raketami vzduch-vzduch dlouhého doletu dokázal zachytit nepřátelské bombardéry a nízko letící řízené střely. K sestřelování ukrajinských letounů měl být opakovaně využit i v bojích na Ukrajině.

Je pokračovatelem nejrychlejšího bojového stíhacího letounu MiG-25, i když jeho rychlost je o něco nižší, konkrétně až Mach 2,83. Ale i to z něho po vyřazení všech MiG-25 z výzbroje letectev světa dělá nejrychlejší bojový letoun současnosti. I přes svůj věk – sériová výroba začala již v roce 1979 – je stále považovaný za cenný stroj s mnoha schopnostmi. Byl také opakovaně modernizován, například verze BM má být více než dvakrát schopnější. Může sloužit třeba i k nesení protiradarových střel.

Jednou z posledních úprav minimálně 10 letounů ve výzbroji ruského letectva byla schopnost odpalu střel Kh-47M2 Kinžál. Takto upravený stroj je označován jako MiG-31K a už není schopen nést protiletadlové střely, ale naopak jediný Kinžál. Do služby tyto střely měly vstoupit v roce 2017 a jsou jednou ze šesti strategických zbraní Ruska. Umožnit mu mají překonat protivzdušnou obranu protivníků a mohou dokonce nést jadernou hlavici o síle až 500 kilotun či konvenční o hmotnosti 500 kilogramů.

Manévry v rychlosti Mach 12

Ačkoli je Kinžál Ruskem označován za hypersonickou zbraň, mnozí odborníci zařazení zpochybňují, i když je schopen dosahovat hypersonické rychlosti Mach 12. Jedná se totiž o upravenou balistickou raketu 9K720 Iskander schopnou odpálení z letadel, konkrétně z MiG-31K nebo Tu-22M3. Pochybnosti o jejím zařazení nijak nezmenšují její nebezpečnost. Dokáže doletět do vzdálenosti 2 až 3 tisíce kilometrů s přesností jednotek metrů. Ve vysoké rychlosti je schopna i úhybných manévrů.

Rusko několikrát Kinžály na Ukrajině nasadilo. Použity byly třeba k bombardování Oděsy a několika dalších cílů. Ovšem ne často, mnozí odborníci soudí, že zásoba těchto střel není veliká. Rusko se ale nevyhnulo ani nepříjemným až trapným situacím. V září měla jedna střela spadnout z MiG-31 a zranit 6 lidí v ruském městě Stavropol. Na začátku října se na základně Belbek na Krymu měl zřítit stíhací letoun nesoucí právě tuto střelu.

Jak velkou zásobu Kinžálů podle vás Rusko může mít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články