Nejbělejší materiál na světě odráží téměř 100 % světla. Panuje přesvědčení, že by mohl být klíčovým nástrojem v boji proti klimatickým změnám

Nová formule pro bílý nátěr nám poskytla dosud nejbělejší barvu. Ta odráží téměř 100 % veškerého světla, které ji zasáhne.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Bílá vytvořená na novém principu odráží neuvěřitelných 98,1 % veškerého světla, které na ni dopadne. Zůstává tak znatelně chladnější, než je teplota jejího okolí, a to i v případě, že je na plném slunečním světle. Při použití na budovách a v interiérech by nám pomohla v boji proti globálnímu oteplování redukcí naší závislosti na elektrických chladicích systémech. Což je obecně zvyklost, která klimatickou krizi jen zhoršila.

Přirozené ochlazení jen díky pasivnímu nátěru

Pokud by se touto barvou natřela střešní plocha o rozloze 93 metrů čtverečních, mohlo by se jednat o chlazení až o síle 10 kilowat. Uvádí to aspoň Xiulin Ruan z Purdueské university, který za projektem stojí. Bez debat jde o silnější ochlazení než použití běžných systémů ve většině domů. Nová formule barvy je protikladem tzv. Vantablacku, což je černý pigment, který naopak absorbuje viditelné světlo, a to s účinností 99,965 %.

iZdroj fotografie: Pixabay

Absolutní černá má své vlastní využití, ovšem po ultrareflexivní bílé pátrají inženýři už nějakou dobu právě kvůli možnostem chlazení. Barvy tohoto typu a s tímto účinkem jsou už komerčně dostupné, ale nejsou zatím schopné dosáhnout chladnější teploty než jejich okolí. Předchozí typy byly vyrobeny z materiálů na bázi křídy, vápence a mramoru, které byly zachyceny v akrylátovém laku.

Odpověď poskytl síran barnatý

Kýžená hranice účinnosti byla pokořena až použitím síranu barnatého, který se přirozeně vyskytuje v barytu a v bílé barvě je běžně použit jako pigment. Inženýři zjistili, že právě síran barnatý umí být silně reflexivní, tedy velmi, ale opravdu velmi bílý. Trik přitom spočívá ve velikosti a koncentraci částeček v médiu. Takto našli výrobci potřebnou koncentraci, i když v zásadě platilo, že čím více obsaženého síranu, tím více reflexe světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Existuje ovšem mez, za kterou může příliš obsaženého síranu narušit integritu samotné barvy, takže po nějaké době své vynikající vlastnosti ztrácí. Klíčovou hranicí je přibližně 60 % síranu v akrylovém médiu. Testy v terénu už odhalily, že nalakovaný povrch zvládl zůstat oproti svému okolí chladnější minimálně o 4,5 stupňů Celsia. Vzhledem k vlastnostem síranu barnatého zřejmě nemůže tento typ barvy dosáhnout ještě vyšší účinnosti, přesto jde o velký úspěch.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články