Přišla vám tato SMS? Jednou kliknete a zaplatíte 40 000 Kč. Přišla už drtivé většině Čechů, brzy přijde i vám

Přišla vám tato SMS zpráva? Pokud ano, nikdy na ni neodpovídejte a hlavně na nic neklikejte. V opačném případě přijdete o všechny peníze.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Bohužel rapidně narůstá procento internetových podvodů a kyberútoků směřujících na běžné lidi. Tato situace je znepokojivá nejen pro spotřebitele, ale i pro firmy, které jsou častým terčem podvodníků. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) právě vydal varování, které upozorňuje na to, že se kyberzločinci v poslední době vydávají za mobilní operátory, což představuje další riziko pro uživatele.

Oblíbené taktiky

Taktika podvodů během Vánoc často zahrnuje odesílání falešných textových zpráv, které informují o neexistujícím balíčku nebo jiných záležitostech. Tato forma podvodu je známa jako „smishing“. Nicméně i mimo vánoční období je třeba, aby spotřebitelé byli obezřetní vůči jiným typům podvodů, například phishingovým útokům prostřednictvím e-mailů a podobně. Pokud příjemce zprávy klikne na odkaz a vyplní požadované informace, může ho to stát desítky tisíc korun.

Výhodný tarif od operátora

Český telekomunikační úřad ve své nedávné monitorovací zprávě varuje před podvodnými SMS zprávami, které lákají na extrémně výhodné tarify a jiné lákavé nabídky od operátorů mobilních sítí. Někdy podvodníci informují klienty o skončení platnosti jejich SIM karty, snažíce se vytvářet falešný časový tlak. Důležité je si být vědom toho, že podvodníci často vystupují jako jedna z hlavních mobilních operátorských společností, čímž získávají důvěru svých obětí.

Peníze v kapse iZdroj fotografie: Policie ČR

Vzhledem k této situaci reagovali všichni tři hlavní operátoři, kteří na svých webových stránkách poskytují informace o tom, jak identifikovat podvodné SMS zprávy. Zavedli také telefonní linky, kam mohou zákazníci nahlásit podezřelé SMS zprávy k dalšímu vyšetření. Tato opatření mají za cíl poskytnout uživatelům nástroje na odhalení podvodů a vyvarovat se tak platbě až 40 000 Kč.

Nakonec je ale důležité, aby samotní spotřebitelé dbali na svou bezpečnost. Pokud obdržíte SMS zprávu nebo e-mail s nečekaně výhodnou nabídkou nebo informací o nedoručeném balíčku, je důležité zachovat obezřetnost a ověřit si danou informaci na oficiální zákaznické lince.

Máte s podobným podvodem svou zkušenost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články