Používáte tuto aplikaci? Zkontrolujte si bankovní účet, možná jste kvůli ní přišli o peníze

Pozor na nebezpečnou aplikaci, obsahuje virus, který vás připraví o vše. Pravděpodobně ji máte v telefonu.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Bezpečnost aplikací v obchodech s aplikacemi je v dnešní době zásadní, ale občas se i přes kontroly dostane nebezpečný software na platformy jako Google Play. Nedávno byla objevena problematická aplikace, a je třeba na ni dávat pozor. Společnost Eset, dlouholetý hráč v oblasti kybernetické bezpečnosti, nyní varuje před jednou takovou aplikací, která prošla do obchodu Google Play a obsahovala nebezpečný virus. Tato aplikace nese název „iRecorder – Screen Recorder“ a zdá se, že nabízí funkce nahrávání obrazovky, což může být přitažlivé pro mnoho uživatelů. 

Hackeři se Vám díky této aplikaci mohou dostat do telefonu a okrást vás o důležitá data. Pokud máte v telefonu uložená hesla do svého bankovnictví, můžete tak přijít o své peníze.

Nebezpečná aplikace

Podle informací měla tato aplikace až 50 tisíc stažení od doby, kdy byla zveřejněna v září 2021. Problém spočíval v tom, že tato aplikace obsahovala zákeřný malware s názvem Ahmyth. Jedná se o trojského koně, který je specializovaný na krádež bankovních a kryptoměnových účtů. Virus funguje tím způsobem, že sleduje, jaká písmena uživatelé zadávají při psaní svých hesel a tuto informaci ukládá. Když má dostatek dat, může útočník převzít kontrolu nad bankovními nebo kryptoměnovými účty oběti, aniž by tato oběť byla informována. 

Co dělat

Pokud chcete chránit své účty před malwary tohoto typu, doporučuje se používat dvoufaktorové ověření. Dále můžete zvážit využití hesel v klíčenkách, které umožňují ukládat hesla a přístupové kódy bez potřeby je ručně zadávat. Díky tomu můžete minimalizovat riziko, že malware získá vaše heslo. Je také důležité, abyste pravidelně zkontrolovali svá zařízení a odstranili aplikace, které nepoužíváte nebo které nejsou důvěryhodné. 

Aplikace na telefonu iZdroj fotografie: Juliescribbles / Creative Commons / CC BY-SA

Chce to opatrnost

Naštěstí se zdá, že Google přijal doporučení od společnosti Eset a odstranil tuto problematickou aplikaci z Google Play. Avšak stále buďte opatrní, protože podobné nebezpečné aplikace mohou být dostupné na alternativních neoficiálních obchodech s aplikacemi. Vývojář této aplikace může nabízet také jiné aplikace na Google Play, které neobsahují škodlivý kód. Je tedy důležité mít stále na paměti, že bezpečnost na internetu je neustálým úkolem, který vyžaduje pozornost a obezřetnost.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články