Podvodníci přišli na novou techniku, jak okrádat lidi. Stačí jim k tomu jen malá úprava bankomatu

Doba jde kupředu a podvodníci nacházejí nové způsoby, jak běžného člověka okrást. Typickým příkladem jsou bankomaty, avšak existují způsoby, jak se ochránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Metodu skimmingu karet použili dva muži bulharského původu ke krádeži bankovních údajů a kódů karet nic netušících zákazníků. Pachatelé odstranili víko bankomatu a nahradili ho podobným, které mělo nainstalované záznamové kamery a karty pro ukládání dat. Ty následně kradly informace o zákaznících. Postupem času tak pachatelé začali dělat kopie karet a provádět výběry, online nákupy a převody částek na jiné účty.

Případ v Řecku

Zneužít bankomat Tr. Piraeus v předměstí Nea Chalkidona se ale neukázalo jako ta správná volba pro loupež. Zaměstnanci obchodu totiž prováděli každodenní kontroly a nacházeli tak na vnější straně bankomatu stopy po zásahu. Důležitou roli přitom sehrálo oddělení podvodů a bezpečnosti Piraeus Bank, kde byla zjištěna podezřelá aktivita v pohybech automatu.

Prohlídka dotyčných pachatelů

Po tomto incidentu byla okamžitě podána stížnost na policii a speciální jednotka bezpečnostního oddělení zatkla pachatele při činu. Při základních prohlídkách obou pachatelů byla mimo jiné zjištěna čtečka elektronických karet, skener a také karta s podobnými rozměry jako u bankovních karet.

Důležitá je informovanost

Pachatelé byli předvedeni k athénskému okresnímu státnímu zástupci a později vzati do vazby pro trestné činy. Na jednoho ze zatčených čekal Interpol s evropským zatykačem pro podobné případy v zahraničí. Aby se tyto situace neopakovaly, policie v souvislosti s prevencí informovala občany o ochraně svých transakcí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak se u bankomatu chránit?

Existuje spousta možností, jak se ochránit před těmito podvody s bankomaty. Když zahajujete transakci, pečlivě zkontrolujte své okolí, zda nedošlo k nějakému podezřelému pohybu. Ujistěte se, že v oblasti, kde se nachází bankomat, neexistuje žádná další věc, jejíž přítomnost není odůvodněná. Pokud na slotu pro kartu najdete jakýkoli podezřelý předmět, poškození nebo stopy, tak se bankomatu rozhodně vyhněte.

Věřte jen kompetentním osobám

V případě, že v sobě bankomat drží jakoukoliv kartu nebo se během transakce setkáte s nějakým problémem, kontaktujte pouze banku, která kartu vydala. Můžete se setkat i s běžným problémem při výběru hotovosti. Vždy se ujistěte, že je transakce řádně dokončena. Pokud jste nepožádali o potvrzení transakce, vložte kartu znovu do bankomatu a pro ujištění zkontrolujte zůstatek na účtu. To nejdůležitější je ale důvěrnost. Jedná se totiž o vaše peníze a nikomu kromě kompetentních osob nevěřte.

Jakou negativní zkušenost s bankomatem máte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články