Za jediný hovor zaplatila 48 000 Kč: Kdo zvedne telefonát z tohoto čísla, čeká ho úplně stejný osud

Rafinovaní podvodníci využívají ke svým podvodům Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Před tímto telefonním hovorem se mějte na pozoru!

velké peníze i Zdroj fotografie: / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) byl vytvořen proto, aby chránil širší veřejnost před kyberzločinci a různými podvody. Nyní však tito podvodníci využívají jméno právě tohoto úřadu. Podvodníci se vydávají za zaměstnance úřadu a pod různými záminkami vyžadují převod velkého obnosu peněz.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

NÚKIB před tímto druhem podvodu důrazně varuje na svých oficiálních stránkách. Zaznamenali dva druhy podvodů, které buď přímo využívají jméno úřadu nebo se na něj odkazují. V obou případech se podvodníci snaží z důvěřivých lidí vytáhnout citlivé osobní údaje a přístup k jejich financím. NÚKIB ve svém prohlášení zdůrazňuje, že v žádné případě nekontaktuje občany telefonicky a už vůbec po nich nepožaduje převod peněz pod záminkou jejich ochrany.

hovor nezvedejte, muž s mobilem u ucha
iZdroj fotografie: Tim Parkinson / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci mají tu drzost vydávat se za Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Dva scénáře

V jednom ze známých způsobů, při kterém podvodníci jméno NÚKIB využívají, se podvodníci vydávají přímo za zaměstnance Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Tito zaměstnanci používají jména reálných zaměstnanců, které jsou lehce dohledatelné na webových stránkách úřadu. Stejně tak i telefonní číslo, ze kterého vám podvodník zavolá, imituje některé z reálných čísel úřadu. Tyto praktiky zvyšuji důvěryhodnost celého podvodu a snáze tak obalamutí důvěřivé občany.

V druhém případě, který Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost zaznamenal, se podvodníci vydávají za pracovníky některé banky a na NÚKIB se odkazují kvůli vyšší důvěryhodnosti. Stejně jako v předchozím případě využívají jména skutečných zaměstnanců, které si můžete vyhledat na internetu.

na internetu

Nakupujete na internetu? Buďte obezřetní, šíří se nový podvod, který oběti připravuje o statisíce korun

Vše hlaste

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vyzývá občany, aby na podobné telefonáty v žádném případě nereagovali a nikam neposílali své peníze. Podobné informace byste si vždy měli ověřit u jiných pracovníků banky či úřadu, kteří vám ve většině případů potvrdí, že se jednalo o pokus o podvod. Každý incident byste zároveň měli nahlásit Policii České republiky, která se zabývá stovkami podobných případů ročně. Obezřetnost je tedy na místě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články