Co když se střetnou moderní tanky T-90M a Leopard 2: Stroje Ukrajiny jsou rychlejší, ale ruští vojáci mají lepší dovednosti

Německo kývlo na dodávky tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Utkají se tam se stroji sovětské konstrukce, proti nimž byly před lety postavené.

i Zdroj fotografie: Leszek Chemperek / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině spěje do dalšího vojenského zlomového okamžiku, a to střetu tanků sovětské konstrukce s německými stroji Leopard 2. Tyto tanky proti v sobě ve velkém střetu vlastně nikdy nestály, a je tedy otázka, jak si navzájem povedou. Především pokud se německé stroje dostanou do střetu s ruskými T-90M Proryv postavenými právě proto, aby se jim vyrovnaly. Posuzovat výsledek je obtížné, protože záleží na mnoha okolnostech.

Ukrajina může dostat různé verze Leopardu 2

Zaprvé není jasné, jaké tanky vlastně proti sobě budou stát, myšleno hlavně u německého stroje. Protože například Polsko disponuje tanky Leopard 2A4, ale modernizovanými na standard PL, a dále stroji Leopard 2A5 s významně zesíleným pancířem. Německo avizovalo dodávku tanku Leopard 2A6, tato verze je již vybavena dělem s delší hlavní než předchozí typy, což znamená lepší přesnost a průraznost munice. Výsledek střetu ale může záležet i na typu munice, kterou bude mít osádka tanku aktuálně k dispozici.

V čem bude německý stroj zcela jednoznačně dominovat, je rychlost a manévrovatelnost. Jeho motor je mnohem silnější než motor ruského T-90M a nezměnilo to ani osazení novým agregátem u nejnovější verze ruského stroje. Německý tank, ačkoli je větší a těžší, dosahuje rychlosti 70 kilometrů v hodině, ruský tank o 10 kilometrů v hodině méně. Rozložení pásů a podvozek by německému stroji měly také dávat výhodu.

T-90M iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY

V oblasti výzbroje bude záležet jak na typu děla použitého u Leopardu 2, tak na munici. Ruský tank je vybaven dělem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Jde o nejmodernější verzi děla používanou sovětskými a ruskými tanky a umí střílet i nové druhy munice vyvinuté k překonání pancíře západních tanků. Leopard 2 má dělo ráže 120 milimetrů, na druhu stranu západní munice se proti sovětským strojům ukázala účinná již během války v Perském zálivu. Dostřel ruského děla by měl být o 500 metrů delší, německý tank má ale lepší stabilizátor a náměr děla.

Tanky mají v zadní části slabinu

Podobné je to i v oblasti pancéřování, které se liší u jednotlivých verzí. Ruský tank dostal moderní reaktivní pancéřování Relikt, které mu zvyšuje odolnost i proti střelám APFSDS. Německý stroj má mít silný čelní pancíř, ale například při invazi Turecka do Sýrie bylo několik tanků Leopard 2 zničeno zásahem protitankových střel do slabých zadních částí. Ale to je problém i ruského stroje, dá se tedy říci, že v oblasti ochrany na tom budou tanky podobně.

Ruské osádky budou mít výhodu v tom, že jsou na tanky více zvyklé, ukrajinské se budou muset přeškolit na jinou techniku, což hlavně v počátcích může přinést určité potíže. I když podle některých informací ukrajinští vojáci již na Leopardech 2 nějakou dobu cvičí, pravděpodobně v Polsku. A konečně velikou roli bude hrát taktika, jelikož ani sebelepší tank na bojišti sám nic nezmůže. Záležet bude tedy na velení obou armád, jak tanky nasadí a jak jejich osádky budou spolupracovat s ostatními jednotkami. Což je samozřejmě faktor, který lze jen těžko posoudit.

Které tanky si podle vás povedou lépe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články