V ukrajinské armádě se objevily bulharské minomety M60CMA. Jsou nesmírně účinné a unese je 1 člověk

Střelba z prostoru skrytého například za kopcem může být velmi účinná, přitom však budete kryti před svým nepřítelem. Praktikuje se již několik staletí.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Jednou z velmi účinných zbraní moderních armád jsou minomety. Existuje jich celá řada, některé se řadí mezi velmi těžké, které mohou být umístěny dokonce i na pásovém podvozku nebo nějakém automobilu, případně mají kola a jsou vlečeny jako děla. Menší typy pak může nést několik vojáků, ale ty nejlehčí zvládne jediná osoba. Typickým příkladem takové zbraně je velmi účinný bulharský minomet M60CMA.

Používané jsou od 15. století

Minomet je vlastně velmi jednoduchá zbraň. První zaznamenané systémy tohoto typu se datují na začátek 15. století. Jedná se o trubku, většinou má hladkou hlaveň, i když některé mohou být rýhované. Do ní se shora spouští projektily, které hnací náplň vymrští po velmi vysoké trajektorii. To umožňuje nepřímou palbu na nepřítele například z pozic za terénní překážkou, jakou je kopec. Minomet mívá většinou desku opírající se o zem a tlumící náraz, často pak dvojnožku a zaměřovač, i když toto uspořádání se může lišit.

Mezi opravdu přenosné systémy patří lehké minomety, které mohou mít velmi malou hmotnost. Typickým příkladem je bulharský systém označovaný M60CMA. Na popruhu, kterým bývá vybaven, ho může nést jediný voják. Zbraň totiž váží pouhých 5,7 kilogramu, a přitom je neobyčejně účinná. Vystřeluje projektily ráže 60 milimetrů, což je standardní ráže lehkých minometů. Maximální dosah je 1 600 metrů, minimální pak 50 metrů.

Výstřel každé dvě sekundy

Vyrábí ji společnost Arsenal se sídlem ve městě Kazanlak, což je jeden z nejstarších dodavatelů zbraní v Bulharsku. Tato zbraň je určena k ničení nepřátelské živé síly v otevřených, lehkých polních úkrytech a zákopech. Je díky své nízké hmotnosti vhodná i do velmi těžkého terénu a pro speciální operace. Může se z ní odpalovat většina druhů munice pro minomety ráže 60 milimetrů, a to až s kadencí 30 ran za minutu.

Tento minomet je ve výzbroji mnoha armád. V poslední době bylo i záběry z Ukrajiny prokázáno, že ho do své výzbroje získala ukrajinská armáda a používá ho v boji s ruským agresorem. Ze záběrů je patrno, že ukrajinští vojáci do něho používají munici typu HE 60MA. Ta je vyrobena z litiny s obsahem sférického grafitu. Jde o vysoce tříštivou minu, která se rozlétne na mnoho fragmentů. Je tak účinná proti živé síle v otevřeném terénu, ale i proti nepancéřovaným vozidlům nebo polním stanovištím.

Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody minometných zbraní?

Zdroj: MilIn
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články