Čeští vědci prolomili hranice. Jejich mikrorobot pomůže zbavit světové vody mikroplastů

Oceány obsahují v současné době asi 14 milionů tun mikroplastů a tento objem neustále narůstá. Kromě fauny a flóry jsou ohroženi i lidé, protože plody moře konzumujeme.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních letech se proto objevuje poměrně hodně projektů, jak se právě mikroplastů v mořích a oceánech zbavit. Některé pochází od malých vynálezců, jiné zase od profesionálních vědeckých týmů. Ti první jsou velmi dobří v nekonvenčním myšlení, zatímco druzí přidávají profesionální poznatky. Jedním z takových projektů, který by světovým vodám mohl ulevit, je také mikrorobot české produkce. Mají ho na svědomí vědci z VŠCHT v Praze.

Neviditelný zabiják všeho živého

Hlubiny světových oceánů obsahují biliony mikroskopických částeček nejodolnější suroviny. Tyto částečky se neustále dostávají do traktu mořských živočichů a následně i do lidského organismu. Proto se vědecké týmy napříč světem snaží objevit způsob, jak se právě těchto částic zbavit. Jedním z posledních příspěvků k této snaze je také počin vědců z pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Jde o mikrorobota jménem MagRobot.

iZdroj fotografie: Pixabay

Badatelé se při jeho návrhu inspirovali lepicími vlastnostmi svalnaté nohy mořské mušle. Tu totiž pokrývá chemická látka zvaná DOPA, která jí pomáhá přilnout ke všem podvodním povrchům. Výzkum podpořili Huajiun Zhou, Carmen Mayorga-Martines a Martin Pomera z Centra pro pokročilé funkční nanoroboty. To spadá pod Katedru anorganické chemie VŠCHT. Výsledky projektů byly následně publikovány také v časopise Small Methods.

Magnetické pole místo volantu

Tým vybavil robota dvěma funkcemi. Zaprvé zachycuje plastové částice, ale také obsahuje enzymy, které je dovedou okamžitě rozložit. Nejde tak vlastně o žádné sbírání a vytahování na pevninu. Každá částice je ihned enzymaticky degradována a za pohybem mikrorobota zůstává jen čistá voda. Pohyb těchto robotů lze navíc řídit skrze magnetické pole Země. Obdobné nanostroje byly dříve navigovány pomocí světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato metodika má ovšem základní nevýhodu – nemožnost poslání robotů do hloubky, kam světlo nepronikne. Magneticky poháněné protějšky se mohou vyrovnat i s tímto omezením. Jejich metoda čištění vody nevyžaduje žádné palivo a je nezávislá na dalších mořských aktivitách. MagRobot pluje oceánem a vede ho magnetické pole planety. Po cestě na sebe lepí mikroplasty a ihned je pomocí enzymu rozkládá. Zbývá ho ozkoušet v reálu.

Co myslíte, je tento způsob dostatečně zelený?

Zdroj: OnlineLibrary

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články