Máte na nabíječce od notebooku malý váleček? Kdo nezná jeho význam, toho čekají obrovské problémy

V dnešních domácnostech se nachází stále více elektroniky a s tím roste i nebezpečí, které ukrývají. Pokud ale u svého zařízení najdete tento plastový váleček, ihned zpozorněte.

i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   


Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Vždy jste se možná ptali, na co vlastně slouží ty malé plastové válečky na konci kabelů u adaptérů nebo monitorů, když jste upravovali svůj pracovní prostor. Pokud vaše nabíječka tento váleček ale nemá, potýkáte se s nebezpečím přímo u vás doma.

K čemu slouží plastový váleček?

Většina napájecích adaptérů pro notebooky má na konci kabelu malý plastový váleček s filtrem, který pomáhá eliminovat vysokofrekvenční šum. Tento filtr, známý také jako feritový toroid, slouží k tomu, aby elektromagnetické vlny generované elektronikou, jako je notebook, neovlivňovaly ostatní zařízení.

Mnoho elektroniky vedle sebe

Kabely mohou fungovat jako antény, které šíří elektromagnetické rušení do okolí. To může narušit funkci ostatní elektroniky, například domácí Wi-Fi sítě, když mají rušivé vlnění na stejné frekvenci. Z tohoto důvodu je dobré pořizovat nabíječky, které obsahují tento váleček s filtrem. Pokud doma budete mít mnoho elektroniky bez těchto filtrů, budete vystaveni velkému množství vysokofrekvenčnímu šumu.

iZdroj fotografie: Depositephotos

Jak ochrana funguje?

Princip toho plastového válečku spočívá v tom, že obsahuje feritové jádro, které absorbuje elektromagnetické vlny. Ferit je materiál s minimální elektrickou vodivostí, a když kabel prochází tímto filtrem, jádro pohlcuje rušivé vlny a minimalizuje jejich šíření. Tyto feritové filtry jsou k dispozici samostatně a lze je snadno připevnit na kabel za pár korun.

Zdroj: Chip.cz
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Patrik Burčal

Zobrazit další články