Majitelé oblíbené značky telefonu budou muset platit jako mourovatí. V Česku ho má až 20 % lidí, hrozí ztráta velkého obnosu peněz

Majitelé oblíbené značky telefonu čelí novému phishingovému útoku. V Česku ho má až 20 % lidí, hrozí ztráta velkého obnosu peněz. Na tenhle trik si dejte dobrý pozor.

podvodný e-mail i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Podvodníci se v nedávné době zaměřili na majitele oblíbené značky telefonu. Nová phishingová kampaň tak představuje jedno z mála kybernetických ohrožení, proti kterému se nedokáže bránit ani Apple. Majitelé iPhonů dostávají hromadné zprávy, které je informují o končící platnosti jejich úložiště iCloud. Kdo na podobnou výzvu zareaguje, přijde o osobní i platební údaje.

Majitelé oblíbené značky telefonu v ohrožení

ICloud je pro každého majitele iPhonu od oblíbené značky telefonu naprosto nepostradatelný. Slouží k ukládání osobních dokumentů a fotografií, které jsou na cloudu v bezpečí před odcizením nebo ztrátou telefonu. Automatické zálohování zajišťuje, že uživatelé o své cenné vzpomínky nebo důležité dokumenty nepřijdou ani kdyby svůj iPhone náhle ztratili. Zároveň se nemusí trápit složitým přetahováním dat do nového telefonu.

Podvodníci si jsou dobře vědomi toho, jak významnou roli iCloud zastává, a dokáží tuto skutečnost zdárně využít ve svůj prospěch. Mnozí uživatelé iCloudu tak mohou přijít o citlivé osobní údaje nebo dokonce o značnou část peněz. V Česku se tato hrozba týká zhruba 20 % lidí.

oblibene znacky telefonu
iZdroj fotografie: Dancingpolishcow / Creative Commons / CC BY-SA
Podvodníci hrozí ztrátou přístupu k iCloud uložišti.

Vydařená phishingová kampaň

Majitelé oblíbené značky telefonu mohli ve svém e-mailu narazit na zprávu, která je upozorňovala na končící platnost jejich preferované platební metody. Hned v další větě se dotyčný uživatel dozví, že bez aktualizované platební metody nebude moci dále využívat služby iCloudu. Na první pohled taková zpráva vypadá, jako by skutečně přišla z centra podpory od Applu. V hlavičce e-mailu nechybí ani logo iCloudu. Na konci zprávy samozřejmě nesmí chybět přiložený odkaz, který pomůže uživateli tuto nemilou situaci vyřešit.

majitelé iphonů

Muž si do svého iPhonu stáhl finanční aplikaci. Záhy přišel o většinu svých peněz. V ohrožení jsou i další Češi

Uživatelé přijdou o všechno

E-mailová zpráva uživateli navíc nabízí možnost sjednání nové kapacity iCloudu. Při aktualizaci preferované platební metody na přiloženém odkaze tak může uživatel získat 50 GB na iCloudu zcela zdarma. Nic takového se samozřejmě nikdy nestane. Podvodníci se tím pouze snaží své oběti nalákat na podvodné stránky a získat jejich citlivé osobní a platební údaje. Pokud takový e-mail přišel i vám, můžete využít podpory společnosti Apple a podvod nahlásit na některé z těchto adres: [email protected] a [email protected].

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články