Lidstvo se pravidelně snaží kontaktovat mimozemské civilizace. Jaké zprávy jsme jim poslali?

Existuje několik zpráv, které budou nejspíš vyslány do vesmíru v naději, že je třeba někdy někde zachytí někdo inteligentní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Počátkem 19. Století navrhl rakouský astronom Joseph Johann Von Littrow nejspíš poprvé, aby lidé vyhloubili obrovské geometrické vzorce v poušti Sahara, nalili do nich petrolej a zapálili je. Myšlenkou bylo poslat případné mimozemské civilizaci žijící někde jinde ve Sluneční soustavě jasný vzkaz: Tady jsme. Von Littrow sám nikdy neviděl, jak se jeho myšlenka ujala. Ovšem ani víc jak sto let po jeho původním návrhu jsme s těmito pokusy nepřestali.

Neustálá lidská snaha kontaktovat mimozemský život

Takže jaké vzkazy vlastně mimozemšťanům posíláme? Znovuoživení tohoto dlouhodobého cíle přišlo s vynálezem rádia. V roce 1962 namířili sovětští vědci vysílat na Venuši a pozdravili planetu pomocí morseovky. Toto představení, první svého druhu na Zemi, zahrnovalo tři slova: Mir, Lenin a SSSR. Zpráva byla brána hlavně symbolicky a víc než cokoli jiného šlo o testování nového planetárního radaru, který vysílal radiové vlny a zkoumal vesmírné objekty.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud jde o vzdálenost, další pokud už měl vyšší ambice. V roce 1974 tým astronomů ve složení Frank Drake a Carl Sagan, vyslal z Portorika zprávu vstříc Messieru 13, což je shluk hvězd vzdálený asi 25 000 světelných let od Země. Obraz zakódovaný do binárního kódu zobrazoval figuru, šroubovici DNA, model atomu uhlíku a nákres dalekohledu. Tato zpráva se snažila předat zlomek toho, kdo jsme jako lidé v jazyce vědy a matematiky.

Výstřel do tmy s možností zachycení po cestě

Tahle zpráva byla definicí výstřelu do tmy, protože dosažení Messieru 13 bylo zkrátka vyloučené. Hypotetičtí mimozemšťané by ovšem signál mohli zachytit po cestě, protože byl 10x silnější než radiové signály ze Slunce. To vysílá široké spektrum elektromagnetické radiace sahající od ultrafialového světla k rádiu. Je to ale nepravděpodobné – je to jako obrovský zřetelný billboard na americké dálnici, jenže tenhle je někde daleko v polích.

iZdroj fotografie: Pixabay

V nedávné době začalo rádio vysílat prakticky všechno od umění po reklamy. V roce 2008 vyslala firma Doritos svou vlastní reklamu vstříc sluneční soustavě v Souhvězdí Velké Medvědice vzdálené asi 42 000 světelných let. V roce 2010 byla vyslána zpráva v klingonštině, která zvala skutečné mimozemšťany k návštěvě klingonské opery uváděné v Holandsku. Zkrátka co bylo kdysi doménou několika elitních týmů, stalo se celosvětovou módou.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články