Sci-fi se stává skutečností: Létající motocykl jako z Hvězdných válek už je v prodeji, akorát stojí 17,5 milionu Kč

Nechat se vznášet nějaké stroje nad zemí bez křídel, vyžaduje sílu a nevelkou hmotnost. Moderním technologiím se daří překonat i tyto překážky.

i Zdroj fotografie: AERWINS
                   

Každý z fanoušků Hvězdných válek ví, co je do speeder a jistě si pamatuje jejich honičky patřící k jedněm z nejlepších scén série kultovních filmů. V nich nejspíše tvůrci předpokládají nějaké využití antigravinace, což je nad možnosti současné vědy. Přesto se ale konstruktérům podařilo vyvinout stroj podobný speedru, takzvaný hoverbike, založený na jiném principu. Lze si ho již i objednat pod obchodním jménem XTURISMO.

Let jako dron či vznášedlo

Jde o dílo americké společnosti Aerwins zabývající se kromě konstrukce létajícího motocyklu i drony. S hoverbikem mají mnoho společného, protože využívají stejného principu jak se dostat do vzduchu a letět. XTURISMO má šestici vrtulí nebo jakýchsi ventilátorů starajících se o jeho let. Dva jsou velké a pravděpodobně slouží k překonání zemské gravitace. Čtveřice menších v rozích pak udržování stability a manévrování.

Vrtule jsou ve speciálních krytech, aby se o ně člověk letící na motocyklu nezranil. Samotný stroj i s nimi je 3,7 metru dlouhý a 2,4 metru široký, což jsou rozměry podobné kdejakému osobnímu automobilu. Hmotnost hoverbiku je ale jen 300 kilogramů. Unese náklad, osobu, o maximální hmotnosti 100 kilogramů, takže velcí jedlíci nejspíše musí na jízdu na XTURISMO zapomenout.

Až 100 kilometrů v hodině

Výrobce tvrdí, že o pohon hoverbiku se stará vnitřní spalování a baterie. Ve vzduchu by se měl být schopen udržet až po dobu 40 minut. Je schopen dosahovat maximální rychlosti 80 až 100 kilometrů v hodině. O stabilitu při letu se stará speciální řídící systém. Záběry z videa ukazují, že stroj je ve vzduchu schopen stát na místě a otáčet se. O tom jak vysoko s ním člověk může vyletět, ale zatím žádné údaje nemluví.

Je samozřejmě otázka, za jakých podmínek by mohlo podobné vozidlo do veřejného prostoru a jaká oprávnění člověk bude potřebovat k jeho řízení. Každopádně minimálně v Japonsku si již zájemci mohou XTURISMO koupit. Ale určitě není pro každého, protože cenovka na něm říká 770 tisíc dolarů, tedy 17,5 milionu korun. Výrobce by se chtěl do tří let dostat na cenu kolem 50 tisíc dolarů, tedy 1,14 milionu korun, což je cena vyšší než u mnoha opravdu dobrých automobilů.

Jak praktický podle vás je XTURISMO?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články