Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu

Vulkanické lávové tunely na Zemi slouží jako analogie pro podobné prostředí, které mohou jednoho dne na Marsu nebo Měsíci navštívit astronauti.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Až lidé postavy první domovy a základny na jiných světech, setkají se nepochybně s překážkami a nástrahami, které nepotkaly nikoho před nimi. Aby se na takové situace připravili, noří se vědci hluboko do podzemních lávových tunelů na Havaji, které velmi dobře simulují podmínky na skalnatých mimozemských světech. Ostatně budoucí základny budou mít nejspíše podobný tvar a uspořádání.

Pozemská příprava na mimozemské výpravy

Během těchto misí se členové budoucích posádek učí navigovat v nepravidelném vulkanickém terénu a vydržet fyzikální omezení při provádění výzkumu v nepříznivém prostředí. Zatímco na sobě mají objemné skafandry potřebné pro mimozemský průzkum, studují vědci geologii a organismy, které se vyskytují v lávových tunelech a jeskyních Havajského vulkánu Mauna Loa. Unikátní stanice na této hoře je vedena Mezinárodní aliancí pro Měsíční základnu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jedná se o asociaci s cílem vybudovat první měsíční mezinárodní základnu. Je to část Havajské instituce pro vesmírný výzkum a simulace, která organizuje „analogové“ mise, které vědcům simulují prostředí na Marsu nebo Měsíci. Ředitel této instituce nabídl několik detailů těchto misí během výroční Lunární a planetární konference, která se kvůli covidu 19 konala jen virtuálně a dovolila nahlédnout do procesu tohoto cvičného prostředí.

Dlouhodobý pobyt v nehostinných podmínkách

Během misí žijí týmy s ne více než šesti členy v lávovém obydlí několik týdnů nebo měsíců. Ačkoli má každý určenou roli – velitel, operativec, inženýr nebo vedoucí komunikace – na úkolech obvykle spolupracují, jak je potřeba. Obvykle jsou v týmu lidé s více dovednostmi, kteří zvládnou podobné úkoly, takže pokud je někdo unavený nebo zraněný, vždycky je někdo může při konkrétní činnosti nahradit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdroje jako jídlo, voda nebo energie jsou velmi omezené a tudíž přísně monitorované – přesně jak by to bylo skutečně na Marsu nebo Měsíci – a členové posádky vycházejí ven pouze po navléknutí ochranných obleků, přileb a podpůrných systémů. Tyto analogové mise nejsou přínosné jen pro výzkum ve vesmíru, ale pro výzkum jakékoli práce v extrémních podmínkách s omezenými zdroji, které se mohou objevit prakticky kdekoli na Zemi.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články